Zbiornik na wodę deszczową

Coraz częściej w mediach słyszy się hasła proekologiczne. Nagłaśniane są różnego rodzaju inicjatywy, które mają docelowo poprawić stan środowiska i jakość naszego życia. Część z nich to działania, które mogą podejmować jedynie osoby na wyższych stanowiskach, jednak jest też szereg codziennych czynności, które może wdrożyć każdy człowiek, aby dbać o planetę. Wśród różnego rodzaju rozwiązań technologicznych, warto wymienić zbiornik do magazynowania wody deszczowej.

CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY ZBIORNIK NA WODĘ DESZCZOWĄ?

W naszym klimacie występuje duża średnia ilość opadów w ciągu roku, z czego większość jest niewykorzystana. Zamiast gromadzić wodę, my korzystamy z sieci wodociągowych. Zbiornik na wodę stanowi połączenie wydajności, ekonomii oraz działania ekologicznego, zmierzającego do poprawy jakości życia na Ziemi. Są to instalacje naziemne lub podziemne, których wybór zależy od zapotrzebowania. Woda deszczowa może być wykorzystywana do podlewania roślin w ogrodzie oraz w gospodarstwie, na przykład w toaletach, podczas prania lub do czynności porządkowych. Jest to woda czysta i miękka.

ZBIORNIK DO MAGAZYNOWANIA WODY – RODZAJE

Zbiornik na wodę deszczową może być naziemny lub podziemny. Zbiorniki różnią się od siebie pod względem wielkości oraz materiału, z jakiego są wykonane. Zbiorniki naziemne zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i usytuowane są przy budynku, ponieważ ich zadaniem jest gromadzenie wody z rur. Zazwyczaj wykonane są z tworzyw sztucznych- polipropylenu lub polietylenu, ale są także z drewna i metalu. Tego typu pojemnik na deszczówkę zgromadzi zazwyczaj 200-500 litrów, ale są producenci, którzy mają w swojej ofercie zbiorniki aż do 15000 litrów.

Zbiorniki podziemne, jak nazwa wskazuje, są zakopane pod powierzchnią gruntu, poniżej poziomu przemarzania gruntu, aby zapobiec zamarzaniu cieczy zgromadzonej w zbiorniku. Taki zbiornik do magazynowania wody ma zazwyczaj pojemność 2000-10000 litrów, ale istnieje możliwość wykupienia modułowych zbiorników, które można ze sobą łączyć

i gromadzić większą ilość deszczówki.

POJEMNIK NA DESZCZÓWKĘ- CZY TO SIĘ OPŁACA?

 Zbiornik do magazynowania wody jest przeznaczony dla osób mieszkających w prywatnych domach i to, czy jest to inwestycja opłacalna zależy przede wszystkim od zapotrzebowania rodziny na wodę. Średnio można założyć, że koszt 1m3 wody z ogólnej sieci wynosi około 5 zł. Jeśli woda deszczowa ma służyć do podlewania roślin, a odpowiednio oczyszczona również w gospodarstwie domowym, można w łatwy sposób obliczyć ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Sam koszt takiego zbiornika na wodę wcale nie musi być wysoki, ponieważ niewielkie pojemniki można kupić za kilkaset złotych. Duży pojemnik na deszczówkę będzie kosztował w granicach 1000-16000 zł, w zależności od pojemności i producenta.

Dodaj komentarz