Zaprojektujmy sobie świat

W Spółdzielni Ogniwo, na naszym regale, poczesne miejsce zajmują, poza prozą zaangażowaną, książkami dla dzieci czy fantastyką, także książki dotyczące architektury, kształtowania przestrzeni miejskiej czy też designu i wzornictwa. Jesteśmy zdania, że to w jakiej przestrzeni żyjemy, jak ona wygląda, oraz to jakimi przedmiotami się otaczamy,  kształtuje nas i wpływa na nasze samopoczucie.

https://sklep.ogniwo.org/pl/c/Przestrzen/21

Wychodząc z tego założenia dużo miejsca poświęcamy właśnie kwestii nowoczesnego projektowania przestrzeni wspólnej. Tak, aby to ona była dla ludzi a nie ludzie dla niej. By była przyjazna i otwarta. Te dwa przymiotniki określają też dobrze, to na czym nam zależy jeśli chodzi o tworzenie Spółdzielni – lokalu i centrum życia kulturalnego. Wierzymy, że wspólnie możemy mieć wpływ na to jak wyglądają nasze miasta. I że nie powinniśmy rezygnować z tego wpływu.

W naszej Spółdzielni odbywają się liczne spotkania dotyczące tych kwestii. Zapraszamy autorów książek poświęconych miastu i designowi. Debatujemy wspólnie na temat tego, co można zrobić, by nasze otoczenie było bardziej dostosowane do potrzeb nas wszystkich. Stanowczo sprzeciwiamy się trendom, które uważamy za szkodliwe dla tkanki miejskiej, takim jak budowanie, jedno na drugim, grodzonych osiedli, które są niespójne architektonicznie z okolicą, niekomfortowe dla mieszkańców i tworzące podziały.

Jeśli interesujesz się miastem czy też szeroko pojętym projektowaniem, to zapraszamy do Spółdzielni Ogniwo, na ulicę Smolki 11a w krakowskim Podgórzu.

Z pewnością zaciekawią Cię książki, które mamy w ofercie. Jesteśmy także otwarci po prostu na rozmowę. Jedną z niezaprzeczalnych zalet Ogniwa jest to, że każdy może po prostu do nas przyjść i pogadać na interesujące go tematy. Jesteśmy otwarci, chętnie poznajemy nowe punkty widzenia i perspektywy. Sądzimy, że jest to zawsze rozwijające. Nie jesteśmy miejscem, gdzie wszyscy się ze sobą programowo zgadzają. Szanujemy wszystkich i siebie nawzajem, co nie oznacza, że zamykamy się na odmienne od naszego podejście. Choć pewne zasadnicze kwestie, o których wyżej, jak na przykład polityka deweloperów względem miasta budzą nasz sprzeciw i tego raczej nic nie zmieni, to do innych mamy podejście otwarte i otwarte głowy.

 

Zapraszamy na Smolki. Wspólnie naradzimy się, jak zaprojektować lepszą przestrzeń!