Zakładanie trawnika – przygotowania do zakładania trawnika

przygotowania do zakładania trawnika

Kluczowe dla prawidłowego wzrostu trawy jest odpowiednie przygotowanie się do tej operacji. Jeżeli chcemy obsiać nowy trawnik na terenie zajmowanym przez dotychczasowy warto zwrócić uwagę na glebę na której zostanie posiana trawa.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ogrodniczą REM Ogrody – Profesjonalne zakładanie trawników

Przekopanie ziemi pod trawnik – co powinno zwrócić uwagę?

Podczas przekopywania może okazać się, że pod wierzchnią warstwą dość pulchnej gleby znajduje się twarda glina utrudniająca wchłanianie wody podczas deszczu. Może to powodować podtopienia systemu korzeniowego trawy, oraz jej gnicie pod powierzchnią i usychanie na wierzchu. Gliniane podłoże należy rozdrabniać z piaskiem co ułatwi przedostanie się wody w głąb gleby, oraz wyciąganie wilgoci na powierzchnię przez system korzeniowy roślin. Inna sytuacja to gleba zbyt piaszczysta – tu następuje odwrotna sytuacja zbyt szybkiego wnikania, często bezpowrotnego wody. Taką glebę należy na odpowiednią głębokość zmieszać w odpowiednią warstwą naturalnej gleby.

Przekopanie starego trawnika to pierwszy etap, przy którym możemy wyeliminować błędy mogące utrudniać naszej trawie prawidłowy wzrost. Kolejny etap przy pracach nad zakładaniem trawnika to zabezpieczenie przed kretami. Często ogrodnicy narzekają na te zwierzęta z uwagi na brak poszanowania dla pracy właścicieli trawników. Aby zapobiec tworzeniu kretowisk w trawniku należy zastosować odpowiednie siatki zabezpieczające przed przekopaniem się kretów na powierzchnię. Nie szkodzi to zwierzętom, które znajdą wyjście na powierzchnię z dala od naszego trawnika. Stosowanie siatek to współcześnie standard w przypadku firm zajmujących się pracami przy wysiewie trawników.

Zakładanie trawników metodą siewu

Samo przekopanie i przygotowanie podłoża jest połową procesu wysiewania tranika. Na efekty naszej pracy trzeba będzie oczywiście poczekać do kolejnego sezonu. Sam wysiew przeprowadzać należy też o odpowiedniej porze roku – najlepiej wczesną wiosną (marzec-kwiecień), oraz jesienią (po ustąpieniu sierpniowych upałów). Wybór odpowiedniego dnia jest trudny, szczególnie dla osób pracujących – warto jednak do kilkugodzinnej pracy przy sianiu trawy wybrać mniej słoneczny dzień – równomierne rozsianie, ugniecenie ziaren w ziemi i podlanie będzie bowiem czasochłonne i może być męczące, a siania nie należy rozkładać na kilka dni z uwagi na aktywność ptaków, oraz chęć posiadania równego trawnika.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz