Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Choć panele fotowoltaiczne można coraz częściej dostrzec na dachach domów prywatnych i budynków firmowych, a nawet na wolnych, niezacienionych terenach, wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o tej inwestycji. Obawy budzi przede wszystkim niskie nasłonecznienie w Polsce, co może powodować, że wydajność paneli nie pokryje potrzeb energetycznych poszczególnych klientów. Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce i czy inwestycja w taką instalację jest opłacalna?

Jak wygląda nasłonecznienie w Polsce?

Nasłonecznienie, czyli ilość energii promieniowania słonecznego, którą mogą odbierać panele fotowoltaiczne  przetwarzając ją w prąd, w Polsce określane jest jako równomierne, utrzymujące się w przedziale 1050 – 1160 kWh/m²/rok. Na najwięcej nasłonecznienia mogą liczyć mieszkańcy centralnej Polski, w Poznaniu, Lublinie lub Warszawie oraz na południu, w miastach takich jak Rzeszów oraz Kraków, ale też na całym terenie kraju nie występują wyjątkowo niskie jego wartości. W związku z tym mieszkańcy wszystkich rejonów Polski mogą liczyć na produkowanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej zaspokajającej potrzeby klientów indywidualnych oraz firm.

Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna?

Ceny narzucane przez zewnętrznych dostawców prądu rosły w przeciągu ostatnich lat znacząco, a eksperci w dziedzinie energetyki prognozują, że możemy się spodziewać dalszych wzrostów w najbliższym okresie, a także kryzysów energetycznych, które mogą pozbawić wiele gospodarstw dostępu do prądu. Rozwiązaniem obecnie najbezpieczniejszym dla środowiska i opłacalnym są właśnie instalacje fotowoltaiczne pozwalające na pozyskiwanie prądu elektrycznego z energii promieni słonecznych. Padając na ogniwa znajdujące się w panelach fotowoltaicznych energia ze Słońca zostaje przekształcona w prąd stały, a inwerter – falownik, będący częścią całej instalacji zamienia go w prąd zmienny o parametrach odpowiadających napięciu w sieci publicznej. Dzięki temu w bezpieczny i całkowicie darmowy sposób możemy korzystać z wytworzonego prądu w firmie bądź domu jednorodzinnym.

Koszt zakupu i montaż części instalacji fotowoltaicznej przeraża wielu klientów, jednak warto, aby skontaktowali się oni w tej sprawie ze sprawdzonymi firmami zajmującymi się produkcją konstrukcji montażowych pod panele fotowoltaiczne, jak firma El-Sun. Oszacowanie potrzeb energetycznych każdego klienta, a także możliwość skorzystania z dostępnych dotacji i dofinansowań pozwala na dużo szybszy zwrot kosztów, co oznacza, że po ich spłaceniu korzystamy z prądu całkowicie za darmo.