Wilgoć budowlana- co to takiego?

Na początku wyjaśnimy, czym jest wilgoć budowlana, zwana również technologiczną. Od dłuższego czasu technika budowlana bardzo się rozwinęła, dzięki czemu możliwe jest postawienie i wykończenie budynku w bardzo krótkim czasie. Szczególnie podczas prac wykończeniowych takich jak: wylewki czy tynki wykorzystywana jest bardzo duża ilość wody.

Czym jest wilgoć budowlana? To nic innego, jak duży nadmiar wilgoci w budynku, spowodowany pracami wykończeniowymi oraz budowlanymi. Problem ten w dużej mierze dotyczy również gruntownie wyremontowanych starszych budynków.

W takich przypadkach, przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych zaleca się gruntowne wysuszenie ścian i posadzek. Jeśli tego nie zrobimy w przyszłości, na skutek wilgoci, w pomieszczeniach budynku może pojawić się grzyb i pleśń.

Niestety polski klimat nie pozwala ścianom szybko i samoczynnie wyschnąć. Jeśli nasza ekipa chce kontynuować prace, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Sporo firm remontowo-budowlanych stosuje do osuszania ścian nagrzewnice, ale one nie przynoszą oczekiwanych efektów. One jedynie nagrzewają pomieszczenie, a dzięki temu woda wchłania się głębiej, a po wychłodzeniu pomieszczenia woda skrapla się na ich wierzchnich warstwach. To również przyczynia się do powstawania groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Wilgoć budowlana najlepiej zanika dzięki profesjonalnym osuszaczom. Niestety duże grono ekip nie korzysta z tego sprzętu w trakcie swojej pracy, a proces osuszania niejednokrotnie jest usługą płatną dodatkowo.

Dlaczego warto osuszać wilgoć budowlaną?

Warto zainwestować w profesjonalne osuszanie, ponieważ osuszenie posadzek i ścian to nie jedyna zaleta osuszaczy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w trakcie osuszania nadal można pracować, a dzięki temu zostaną znacznie skrócone przestoje w kolejnych etapach prac budowlanych. Mało tego, zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów oraz przede wszystkim pozwala na spore oszczędności w ogrzewaniu.