Wibrowanie betonu, kiedy jest to niezbędne

 

Od stosowanej w czasie budowy mieszanki betonu, oczekujemy wysokiej jakości, która będzie gwarantować wytrzymałość. Ta często jest efektem prawidłowego wykonania zagęszczania betonu. Do tego wykorzystuje się wibrowanie. Czym jest i kiedy jest niezbędne? Odpowiedzi na te pytania pomógł nam znaleźć pracownik Betoniarnia Wałbrzych. Znajdziesz je w tekście.

Czym jest wibrowanie betonu?

Wibrowanie betonu to działanie, które ma na celu zagęszczenie oraz ujednolicenie mieszanki betonowej. Cały proces odbywa się przy użyciu specjalnego wibratora. Emituje on drgania, które ściśle i równomiernie układają betonową masę w szalunkach. Tego rodzaju działania sprawdzają się nie tylko przy wylewce fundamentów, ale również przy posadzkach.

Samo zjawisko wibrowania to nic innego jak przenoszenie drgań o wysokiej częstotliwości. Drgania wydobywają się ze specjalnego urządzenia i trafiają na ułożone masy. Przy ich pomocy z mieszanki usuwany jest nadmiar wody oraz gazów. Wibracje powodują również, że zmniejsza się tarcie pomiędzy składnikami betonu, a także usuwane są pęcherzyki powietrza. Wszystko to sprawia, że mieszanka jest bardziej jednorodna, a dzięki temu wytrzymała.

Wibrowanie betonu – po co się je robi?

Mieszanka betonowa wibrowana jest po to, by szczelnie wypełnić formę, w której znajduje się beton. Specjalne drgania, które wytwarzane są przez wibrator, usuwają nadmiar powietrza, dzięki czemu sama mieszanka jest wytrzymalsza – wskazuje pracownik Betoniarnia Wałbrzych. Odpowiednio zwibrowany beton odznacza się wyższą trwałością, co przekłada się na całą konstrukcję. Dużo wolniej ulega ona degradacji, dzięki zbitej formule mieszanki.

 

W wyniku wibrowaniu zwiększa się również wytrzymałość betonu, w szczególności na ściskanie. Wartość ta może wzrosnąć nawet o 30%. Dodatkowo wibrowanie pozwala ograniczyć ilość wody, która jest konieczna do przygotowania mieszanki. Mniej wody w jej składzie sprawi, że beton będzie równomiernie ułożony, a jednocześnie szybciej wyschnie.

Rodzaje wibratorów do betonu

Same urządzenia używane do wibrowania betonu można podzielić na kilka rodzajów. Oto najważniejsze z nich:

 

  • Wibratory wgłębne. W ich przypadku można wyróżnić trzy typy: mechaniczne, wysokiej częstotliwości, pneumatyczne.
  • Wibratory szalunkowe
  • listwy wibracyjne z napędem elektrycznym.

 

Każdy z wymienionych typów sprawdza się do innego rodzaju zadań. Przykładowo wibratory wgłębne o wysokiej częstotliwości doskonale sprawdzają się w pracach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża wydajność. Z kolei listy są doskonałym rozwiązaniem przy posadzkach i wylewaniu betonowych podłóg.

Wibrowanie betonu – wyższa jakość mieszanki to większa trwałość

 

Wibrowanie betonu to doskonały sposób na podniesienie jego parametrów wytrzymałościowych. Wytrącenie z mieszanki nadmiaru wody oraz usunięcie pęcherzyków powietrza sprawi, że będzie ona trwalsza, a także szybciej nastąpi wiązanie. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku wylewki fundamentów, jak i przy układaniu posadzki z betonu. Kluczem do sukcesu jest użycie odpowiedniego typu wibratora.