Uprawa warzyw zimą w domu

 

Dobre w smaku i co ważne ekologiczne warzywa są w zimie tym bardziej cenne, bo w tym okresie najbardziej brakuje nam witamin i minerałów. W warunkach ogrodowych nad Wisłą wprawdzie uprawa warzyw jest niemożliwa, ale można podjąć się jej w warunkach domowych. Jednym z rozwiązań, które umożliwi hodowlę własnych warzyw zimową porą może być growbox.

 

Growboxy, czyli namioty do uprawy, pozwalają ogrodnikom wytworzenia warunków optymalnych do hodowli warzyw w domu lub mieszkaniu. Najczęściej wykonane są z elastycznych materiałów i wyposażone w światła, wentylatory oraz filtry węglowe.

Materiał od strony wewnętrznej jest odblaskowy przez co nie dopuszcza do tworzeniu się tzw. gorących punktów. Przez to uprawiane rośliny w pełnym wymiarze mogą korzystać z walorów mikroklimatu. Warto również zaznaczyć, że każdy hodowca będzie miał pełną kontrolę nad wilgotnością, temperaturą oraz oświetleniem, w której rosną rośliny. Growboxy można zobaczy i zakupić na https://www.mrgrow.pl, gdzie dostępne są różnego rodzaju growbox oraz gotowe zestawy.

 

Świeże warzywa w zimie

Kompletnie wyposażony growbox pozwala na dokładną kontrolę warunków, które panują we wnętrzu namiotu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zimą można w nim uprawiać praktycznie wszystkie sadzonki i rośliny. Namiot można tak zaprojektować, żeby pomieścić kwiaty, zioła, warzywa, a także krzewy i małe drzewka, owocujące również poza sezonem wegetacji.

W domowych namiotach można też uprawiać bardzo wymagające okazy warzyw i owoców egzotycznych. Growbox umożliwia również hodowlę roślin, które będą wymagać dłuższego okresu wegetacyjnego, którego nie można im w naturalnych warunkach zapewnić.

 

Ogórki poza sezonem ogórkowym

Zioła, pomidory, a nawet ogórki. Te ostatnie można z powodzeniem uprawiać w growboxie poza letnim sezonem ogórkowym. Wystarczy dobrać odpowiednie sadzonki, najlepiej rodzące żeńskie kwiaty. Ogórkom należy zapewnić odpowiednie oświetlenie (na przykład ledowe) przez ok. 12 godzin dziennie.

Uprawę można rozpocząć późną jesienią. Przy odpowiedniej wilgotności, temperaturze i oświetleniu, o którym już wspominaliśmy, po ok. 75 dniach będzie można się cieszyć obfitymi owocami ogórków. Istotne jest też to, że sadzonki uprawiane w growbox wyglądają naprawdę zdrowo i nie wykazują objawów braku światła.

 

Lepsze własne niż ze sklepu

W zimie jak wiadomo wybór dobrych w smaku i zdrowych warzyw jest znacznie ograniczony. Nie wspominając już o tym, że warzywa są o wiele droższe. Największą jednak wadą owoców i warzyw ze sklepów jest duża ilość sztucznych nawozów, którymi rośliny są karmione.

Warto zatem pomyśleć o samodzielnej, ekologicznej uprawie. Wiele osób nie decyduję się na to, ze względu na brak miejsca do uprawy. Okazuje się jednak, że do uprawy własnych warzyw zimą wystarczy tylko odpowiedni sprzęt, który zapewni prawidłowe warunki do ich wzrostu. Mowa tutaj oczywiście o rozwiązaniu, którym jest growbox.