Stan deweloperski – co oznacza to stwierdzenie?

Deweloperzy Bydgoszcz

Osoba nabywająca nowe mieszkanie, bardzo często spotyka się ze stwierdzeniem „stan deweloperski”. Od długiego czasu powszechnie funkcjonuje ono w sferze nieruchomości, lecz tak naprawdę nie jest w żaden sposób prawnie uregulowane. Na co więc zwracać uwagę?

Warto zaznaczyć, że pojęcie te funkcjonuje jedynie w naszym kraju i poza jego granicami jest zupełnie nieznane. W Europie Zachodniej powszechne jest pojęcie „pod klucz”. W Polsce oczywiście również je znamy, jednakże jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Ze względu na wysoką cenę mieszkań, wprowadzono u nas stan pośredni, który pozwala na samodzielne wykończenie swych „czterech kątów”. Taki lokator mógł sobie koszty związane z wykończeniem rozłożyć na wiele lat, wykorzystać satysfakcjonujące go materiały itd. Co prawda od kilku lat można zauważyć wzrost liczby zainteresowanych ofertą „pod klucz”, jednakże nadal stan deweloperski jest najbardziej popularny na rodzimym rynku nieruchomości.

Czym więc jest ten stan deweloperski?

Zazwyczaj jest to nieruchomość przygotowana do samodzielnego wykończenia. Mieszkanie lub do posiada wszelkie wylane posadzki, tynki oraz rozprowadzone wszelkie wewnętrzne instalacje. W dodatku zamontowane powinny być okna z wewnętrznymi parapetami oraz oczywiście drzwi wejściowe. Skoro w lokalu są rozprowadzone instalacje, powinny być również wszelkie gniazdka, grzejniki itd. Z powodu braku regulacji prawnej, konkretna oferta w dużej mierze zależy od samego dewelopera. Bardzo często dostępne są pakiety dodatkowe związane z montażem wyposażenia łazienkowego (wanny, umywalki, prysznice, toalety).

Nie istnieje zatem jedna i uniwersalna definicja stanu deweloperskiego. Zmusza to więc nas do bardzo wnikliwej analizy poszczególnych ofert deweloperskich. W zdecydowanie lepszym położeniu jesteśmy, kiedy mieszkanie, które zamierzamy kupić, jest już ukończone i możemy je fizycznie obejrzeć. Sprawa się komplikuje, kiedy projekt jest dopiero w trakcie realizacji. W takim wypadku najlepiej jest poprosić dewelopera o pisemną informację dotyczącą stanu technicznego. Taką też informację należy włączyć do ewentualnej umowy zakupu. Nie sugerujmy się również samymi poszczególnymi elementami, ale również ich jakością. Jak powszechnie wiadomo, bardzo często deweloperzy starają się realizować swoje projekty po kosztach.

Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, to jakość wykorzystanych przy budowie materiałów. Bowiem może się okazać, że dany deweloper oferuje rozszerzony standard w tej samej cenie, co zwykły pakiet niż u konkurencji, jednakże korzystał z materiałów z niższej półki cenowej. Takie zabiegi są często stosowane, więc warto mieć to na uwadze. Różnica w tym zakresie jest znacząca i tego punktu omijać nie należy.

Warto również zwrócić uwagę na opis stanu ścian. Dla wielu deweloperów pojęcie „wytynkowane ściany” może oznaczać zupełnie coś innego. Warto wiedzieć czy ściany będą gotowe do malowania, czy zawierają już warstwę gruntującą, bądź też są to gołe ściany z podstawowym tynkiem maskującym. Jest to istotna sprawa, ponieważ zależy od ewentualnych kosztów wykończenia mieszkania.

Na sam koniec warto poruszyć kwestię podwórka. O ile w mieszkaniu znajdującym się w bloku mamy pewność, że przestrzeń wokół niego będzie wykończona, tak już w przypadku domu wolnostojącego pewności tej nie mamy. Warto zorientować się czy w cenie jest chodnik prowadzący do wejścia, podjazd do garażu czy też zagospodarowany trawnik. Często można spotkać oferty deweloperów ze świeżo posianą trawą. Tak jak w przypadku ścian, stan ogrodu wiąże się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami.

Tak więc główną kwestią jest dokładnie czytanie umów. Dokładne poznanie szczegółów jest kluczem do dokonania udanego zakupu. Z pozoru rozszerzony standard często może przynieść więcej kosztów w dłuższej perspektywie, niż standard klasyczny, ale zbudowany z lepszych materiałów budowlanych. Czytaj więcej: Deweloperzy Bydgoszcz

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz