Sposoby na usuwanie rdzy

fosol odrdzawiacz

Powstawaniu rdzy sprzyja wilgoć. Ruda, chropowata warstwa powstaje najczęściej na metalowych przedmiotach trzymanych w piwnicy lub garażu. Rdza osadza się także na karoserii samochodowej, kafelkach, umywalkach czy toalecie. Można ją usunąć domowymi sposobami, jak: ocet, Coca Cola, kwasek cytrynowy lub specjalistycznymi środkami do usuwania rdzy zawierającymi kwas fosforowy.

Preparaty do usuwania rdzy

Do usuwania rdzawych zabrudzeń sprawdzają się gotowe środki o właściwościach odtłuszczających i odrdzewiających, np. fosol. Brudny przedmiot należy moczyć w preparacie przez około 10 minut, a następnie spłukać wodą i wysuszyć. Płyn zawiera w sobie kwas fosforowy, który może poparzyć skórę, dlatego używając preparatu należy mieć na dłoniach rękawiczki ochronne. Gotowe środki na rdzę można stosować na metalowe i żeliwne przedmioty.

Ocet na rdzę

Ocet spirytusowy jest sprawdzonym środkiem odrdzewiającym. Można nim wyczyścić nieestetyczne żółte zacieki w toalecie, umywalce, wannie oraz prysznicu. Metalowe przedmioty wystarczy namaczać w substancji albo przecierać nasączoną gąbką lub szmatką.

Czyszczenie rdzy Coca Colą

Coca Cola ma właściwości odrdzewiające. Można ją użyć np. do czyszczenia toalety. Litr napoju wlewa się do wnętrza muszli klozetowej, polewając przy okazji jej ścianki. Zalaną toaletę pozostawia się najlepiej na całą noc lub przynajmniej na kilka godzin. Następnego dnia wystarczy spłukać muszę wodą.

Jak usunąć rdzę z roweru?

Zardzewiałą ramę starego roweru można wyczyścić za pomocą mieszanki zwykłego proszku do szorowania garnków oraz octu spirytusowego. Po wymieszaniu składników i uzyskania z nich dość gęstej konsystencji, za pomocą małej szczotki lub gąbki pociera się preparatem zabrudzone miejsca, aż do usunięcia rdzy.

Usuwanie rdzy z odzieży

Podczas suszenia ubrań na grzejniku lub pracy w garażu może zdarzyć się, że odzież pobrudzi się rdzą. Środkiem odrdzewiającym będzie w tym wypadku kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, sól kuchenna lub proszek do pieczenia. Zabrudzoną tkaninę posypuje się solą i polewa kwasem cytrynowym. Po około godzinie odzież należy przepłukać w letniej wodzie i wyprać w delikatnym proszku lub żelowych kapsułkach. Podobny efekt uzyskuje się, używając zamiast soli – sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz