Smart dom: co to właściwie znaczy?

Obecnie wszystko jest „smart”. Można wręcz odnieść wrażenie, że jest to określenie wybitnie nadużywane. W przypadku inteligentnych domów ma jednak swoje uzasadnienie, zwłaszcza, że to właśnie takie konstrukcje stają się coraz bardziej popularne i z pewnością w przyszłości zastąpią tradycyjne budynki.

Smart dom: co to właściwie jest?

Smart dom to określenie dla budynku, który posiada nowoczesne systemy i technologie, które zwiększają zarówno komfort jego mieszkańców jak i poziom ich bezpieczeństwa. Charakterystyczną cechą inteligentnego domu są różnego rodzaju instalacje, które sterują domowymi urządzeniami i układami. Dzięki specyfice tych instalacji mieszkańcy budynku nie muszą za każdym razem ręcznie ustawiać systemu; większość czynności jest zautomatyzowana. Oczywiście ustawienia w każdej chwili mogą być zmienione przez domowników tak, by były lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Oszczędności w inteligentnym domu

Bezpieczeństwo i komfort, które wynikają z użytkowania smart dom to jedno; równie ważna jest jednak także kwestia oszczędności. Smart dom to budynek, który ma niezwykle rygorystyczne standardy dotyczące zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu. Dla wielu osób niezwykle ważny będzie również fakt, iż smart dom to budynek proekologiczny i przyjazny dla środowiska. To niezwykle ważne także w kontekście coraz bardziej rygorystycznych wymagań Unii Europejskiej, jeśli chodzi o stosowanie rozwiązań sprzyjających środowisku.

Elementy instalacji inteligentnego domu

Co należy do typowych elementów instalacji smart domu? Oprócz tak standardowych jak instalacja centralnego podgrzewania CO czy podgrzewania ciepłej wody CWU, najczęściej w inteligentnych domach montowane są również: ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie budynku kominkiem z płaszczem wodnym, instalacja zraszaczy do ogrodu, system kina domowego oraz system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych rolet. Oczywiście są to jedynie przykładowe instalacje; ich ostateczna liczba oraz specyfika zależy od fantazji i budżetu domowników.

Dodaj komentarz