Rzeźba w drewnie – niebanalne aranżacje w stylu zakopiańskim

Jeśli właśnie urządzasz mieszkanie, prawdopodobnie zauważyłeś, że wszystkie wnętrzarskie sklepy oferują niemal to samo. Styl skandynawski dominuje, jeśli chodzi o meble i dodatki oraz pojawia się w większości nowoczesnych polskich mieszkań. Podążamy za cudzym folklorem – a przecież mamy własny, wcale nie mniej atrakcyjny! Styl zakopiański, przez pewien czas nieco zapomniany, ma wiele wspólnego z nordyckim. Tu również wykorzystuje się drewno i inne naturalne surowce. Jego podstawą jest rzeźba w drewnie.

Jeśli masz dosyć nudy i nie chcesz więcej powielać schematów, urządzając mieszkanie, poszukaj nietuzinkowych inspiracji. Nie musisz wcale sięgać bardzo daleko, by wprowadzić do aranżacji świeży powiew. Zwykle najlepszym rozwiązaniem okazuje się połączenie tradycji z nowoczesnością. Zamiast folkloru skandynawskiego wybierz nasz rodzimy, by twoja aranżacja była jednocześnie modna, ale i wyjątkowa.

Styl zakopiański, czym się charakteryzuje

Przytulne ciepłe wnętrze, surowe drewno, tkane pledy i rustykalne dodatki. Czy mowa o kolejnej wystawie sklepu meblowego z Północy? Niekoniecznie. W ten sam sposób można opisać wnętrza w tradycyjnym polskim stylu rodem z Zakopanego. Jeśli wiesz, jak wyglądają wille góralskie zaprojektowane przez Witkacego, prawdopodobnie wiesz, o co chodzi.

Styl zakopiański sięga epoki Młodej Polski. Od początku wykorzystywał elementy secesji, dlatego jego charakterystycznym wyznacznikiem są misterne dekoracje. Tutaj zostały one połączone z naturalnym surowcem. Wyznacznikiem stylu stały się zdobienia snycerskie w drewnie, wieńczące meble, elementy wystroju wnętrz i architektury. Piękne, bogato dekorowane poręcze schodowe, rzeźby z drewna do ogrodu, sztukateria, wykwintne meble, to tylko niektóre z elementów tradycyjnego góralskiego domu.

Rzeźba w drewnie w nowoczesnym wnętrzu

W dobie powrotu do folkloru styl zakopiański przeżywa renesans. Rzeźba w drewnie coraz częściej pojawia się w nowoczesnym wystroju jako element ocieplający aranżację i dodający jej charakteru. Stanowi atrakcyjne uzupełnienie oszczędnych mebli, pięknie komponując się z prostymi formami.

Rzeźby z drewna do ogrodu

Dekoracje snycerskie doskonale sprawdzają się również na zewnątrz. Ogrodowe rzeźby są efektownym elementem w ogrodzie i artystyczną alternatywą dla mało wyrafinowanych figurek z ceramiki, gipsu czy tworzywa sztucznego.

Zakopiański styl jest ozdobny, ale i ponadczasowy, dlatego w niemal niezmienionej formie jest wykorzystywany po dziś dzień w architekturze oraz wnętrzarstwie. Jeśli poszukujesz niebanalnych rozwiązań, możesz sięgnąć po inspiracje z Podhala, by wprowadzić do swojego domu prawdziwe ciepło i stworzyć w nim wyjątkowy klimat.