Renowacja trawnika – nowa trawa na starym podłożu

renowacja trawnika

Trawnik – wydawać by się mogło podstawowy element większości ogrodów – zarówno przydomowych, angielskich czy amerykańskich. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z przydomowym ogrodnictwem nie zdaje sobie jednak sprawy, że trawniki ozdobne wymagają często równie dużo pracy przy pielęgnacji i samym wysianiu co wiele gatunków roślin ozdobnych. Zaniedbany trawnik szybko zamieni się w wyschniętą ziemię z bladymi plackami kępek traw.

Czy wyschnięty trawnik oznacza koniec przygody z ogrodem?

Nie jest z góry powiedziane, że uschnięty trawnik oznacza problemy z odpowiednią pielęgnacją terenu – często błędy popełnione na etapie zakładania trawnika mszczą się po kilku sezonach i w końcowym efekcie próby ratowania zielonej trawy mogą mimo szczerych chęci okazać się mizerne. Na stan trawnika mają wpływ również inne elementy na które często nie mamy wpływu – wyjątkowe trudna zimna, liczne podtopienia, susze, działanie szkodników, chwastów oraz kretowiska. Dbanie o trawnik może zająć ogrodnikom równie wiele czasu, jak pielęgnowanie innych roślin ogrodowych.

Częste przyczyny schnięcia trawników

Posiadacze trawników często zaniedbują swoje posesje przez nieodpowiednie nawożenie oraz nawadnianie. Szczególnie w okresach silnych upałów – czerwiec i lipiec to miesiące w których trawnik wymaga szczególnej uwagi z uwagi na braki wody w glebie. Nie posiadanie automatycznego nawadniania przenosi całą odpowiedzialność na właściciela, który powinien w tym okresie regularnie podlewać trawnik. Równomierne i często codzienne podlewanie trawnika minimalizuje straty w strukturze trawy. Warto pamiętać o odpowiedniej porze na podlewanie – wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura oraz nasłonecznienie spadają – podlewanie w pełnym upale może doprowadzić do zniszczenia trawnika. Podstawowe zasady podlewania, które znać powinien każdy, nawet początkujący właściciel przydomowego ogródka mówią jasno: rośliny podlewa się rano lub wieczorem, należy unikać podlewania zbyt silnym strumieniem wody (unikamy wypłukania podłoża, oraz uszkodzenia roślin), oraz częste podlewanie małą ilością (woda wsiąka w glebę i zdąży odparować przed wchłonięciem przez rośliny). Ususzyć trawnik można więc przez podlewanie w nieodpowiedni sposób.

Unikaj błędów podczas zakładania nowego trawnika

Uschnięty trawnik zwykle lepiej przekopać, sprawdzając przy okazji stan gleby pod powierzchnią – podkład gliniany lepiej rozdrobnić z piaskiem, zbyt piaszczysty przesypać naturalną glebą – pozwoli to na odpowiedni przepływ wody z której korzystać będzie trawa. Przy zakładaniu nowego trawnika należy również zadbać o zabezpieczenie przed kretami – instaluje się odpowiednią siatkę uniemożliwiającą im przekopanie się na powierzchnię na terenie naszego trawnika. Ziarna trawy należy rozsiać równomiernie, zachowując odpowiednie proporcje pomiędzy brzegami zakładanego trawnika, oraz jego centralną częścią.
Artykuł powstał przy współpracy ze stroną: http://rem-ogrody.pl/zakladanie-trawnikow/

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz