Przygotowanie betonu bezpośrednio na placu budowy

Możliwość przygotowywania betonu bezpośrednio na placu budowy jest bardzo ważna w wielu przypadkach. Przede wszystkim będzie oszczędzać czas i gwarantować dostawy betonu ekipom w odpowiednim terminie, dokładnie w czasie, kiedy będą go potrzebować. Co więcej, przygotowywać można go w ilościach akurat niezbędnych. Aby jednak było to możliwe, należy posiadać odpowiednie urządzenia umożliwiające przygotowywanie betonu. Wśród takich urządzeń jest na przykład łyżka do betonu montowana na ładowarce w miejsce tradycyjnej łyżki załadunkowej.

Zalety posiadania łyżki do betonu

Oczywiście, aby wykorzystywać możliwości łyżki do betonu, koniecznością będzie posiadanie ładowarki kołowej, jednakże zakładamy, iż obecnie większość przedsiębiorstw budowlanych będzie tego typu maszynami dysponować. W zależności od rodzaju maszyny można będzie na niej zamontować różne łyżki, o różnej pojemności co oczywiście przekłada się na wydajność pracy. Do najważniejszych zalet posiadania łyżki do betonu należy więc zaliczyć:

Możliwość przygotowywania różnych ilości betonu — najmniejsze łyżki będą w stanie przygotować około 250 litrów betonu, zaś największe, nawet do 1000 litrów betonu.

Możliwość przygotowywania betonu o różnej konsystencji — mamy możliwość przygotowania betonu suchego, mokrego oraz półsuchego, w zależności od aktualnych potrzeb pracowników.

Prostota przygotowania betonu — do łyżki wystarczy załadować poszczególne składniki masy betonowej i uruchomić mieszalnik.

Krótki czas przygotowywania betonu —  w trakcie mieszania, które będzie z reguły trwać maksymalnie do pół godziny, można od razu przemieszczać ładowarkę na drugi koniec placu budowy, gdzie akurat będziemy potrzebować betonu.

Łatwość dystrybucji betonu na placu budowy – ładowarką z łyżką do betonu można bezproblemowo dostać się w każdy zakątek placu budowy i dostarczyć beton wielu ekipom pracującym w znacznym oddaleniu od siebie.

Są to niewątpliwie bardzo istotne zalety, dzięki którym łyżka do betonu staje się bardzo dobrym narzędziem, korzystnie wpływającym na efektywność pracy w firmach budowlanych.

Obsługa łyżek do betonu

Sam obsługa łyżki do betonu jest banalnie wręcz prosta. Montaż zajmuje kilkanaście minut, a późniejszy demontaż w celu powrotu do użytkowania standardowej łyżki, jest tak samo krótki. Mieszalnik w łyżce do betonu napędzany jest z układu hydraulicznego ładowarki, wobec czego nie musimy tutaj dostarczać żadnej energii z zewnątrz. Przygotowanie betonu polega na załadunku niezbędnych składników (piasek, cement, żwir, woda) i uruchomieniu mieszalnika. Jest to więc banalnie proste. Ostatecznie należy jedynie pamiętać, aby mieszalnik na koniec pracy starannie wymyć wewnątrz, aby elementy mieszalnika były zabezpieczone. Warto także wspomnieć, iż wnętrze mieszalnika jest dodatkowo zabezpieczone specjalną kratownicą, która przepuści do wnętrza piasek, cement i żwir, ale większych kamieni, które mogłyby uszkodzić mieszalnik, już nie przepuści. Z tego wynika też, iż łyżka do betonu w dalszym ciągu może być wykorzystywana także do załadunku sypkich materiałów budowlanych.

Widzimy więc stosunkowo wyraźnie, iż jest to bardzo korzystne narzędzie, wpływające w istotny sposób na skrócenie czasu realizacji poszczególnych prac. Posiadanie w firmie łyżki do betonu, z całą pewnością pozwoli nam osiągnąć większą wydajność i poprawić ogólną kulturę pracy.

 

Dodaj komentarz