Projekty budynków gospodarczych – dlaczego warto je mieć?

Planując budowę domu warto także pomyśleć nad miejscem i rodzajem budynku gospodarczego. Jest to zawsze dodatkowe miejsce, w którym możemy trzymać potrzebne rzeczy.

Jak dobrze wykorzystać przestrzeń twojej działki?

Jeśli mamy dość dużą działkę warto rozplanować jej przestrzeń. Należy to zrobić w taki sposób, aby było jak najbardziej funkcjonalnie. Odpowiednio usytuowane budynki gospodarcze, czy inne elementy pozwolą cieszyć się również wolną przestrzenią. Jest to bardzo ważny aspekt, który powinien być dokładnie przemyślany. Jeśli w odpowiedni sposób dobrze wykorzystamy przestrzeń naszej działki, będziemy mogli się po niej swobodnie przemieszczać. Dobrze przemyślana przestrzeń na działce pozwala nam na wygodę. Przy planowaniu przestrzeni do zagospodarowania na działce warto przemyśleć jakie budynki gospodarcze będą nam potrzebne i do czego będą nam służyć. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ niektóre z nich warto postawić tuż przy domu, a inne mogą być od tego domu trochę oddalone. Przede wszystkim na działce powinny znajdować tylko potrzebne budynki gospodarcze i inne elementy, które ułatwią i umilą nam czas spędzany na działce.

Projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną

Budynek gospodarczy z wydzieloną częścią mieszkalną to ciekawe rozwiązanie. Zdarza się tak, że potrzebujemy kogoś przenocować lub dać mieszkanie na dłużej, a w domu nie mamy miejsca. Jeśli już z góry wiemy, że takie sytuacje mogą się częściej zdarzać, warto wybudować budynek gospodarczy z częścią mieszkalną. Warto również o tym pomyśleć jeśli mamy dzieci. Gdy już staną się pełnoletnie z pewnością chciałyby mieszkać oddzielnie, taki budynek z częścią mieszkalną pozwala dzieciom na usamodzielnienie się, a jednocześnie bycie blisko rodziców. Projekty budynków gospodarczych z częścią mieszkalną są wykonane w taki sposób, aby budynek gospodarczy przede wszystkim spełniał swoje funkcje, a część mieszkalna była funkcjonalna i przydatna. Projekty takich budynków znajdziesz np. na tej stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_budynkow_gospodarczych.html. Najczęściej jest tak, że taki budynek zostaje podzielony na dwie części. Dolna część wówczas spełnia funkcje budynku gospodarczego, a górna mieszkalnego. Najczęściej takie budynki gospodarcze to garaże, gdzie możemy przechowywać jeden samochód lub więcej, a oddzielne wejście schodami w górę prowadzi do części mieszkalnej.

Projekty budynków gospodarczych bez pozwolenia

Jeśli planujemy wybudować budynek gospodarczy warto dowiedzieć się, co należy zrobić w tej sprawie i czy można to wykonać bez pozwolenia. Otóż od pewnego czasu nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę budynków gospodarczych do 35m², ale na działkach innych niż w zabudowie zagrodowej oraz na działkach niezabudowanych i maksymalna liczba takich budynków to 2 na każde 500m². Architekci, którzy prezentują różne projekty budynków gospodarczych z całą pewnością mają tego świadomość, a więc owe projekty dotyczą budynków gospodarczych o powierzchni do 35m². Warto także zaznaczyć, że muszą być to budynki parterowe. Budynki piętrowe nadal wymagają posiadania pozwolenia. Jeśli planujemy budowę budynku gospodarczego musimy zorientować się, jak to wygląda prawnie. Niedostosowanie się do przepisów grozi karą pieniężną, a lepiej sobie tego oszczędzić.

Projekty domów na wąską działkę także dostępne

Jeśli planujemy wybudować dom, w pierwszej kolejności szukamy działki. Często zdarza się tak, że na upragnionym obszarze nie ma dużej i szerokiej działki lub ich ceny przewyższają nasz dostępny budżet. W takiej sytuacji musimy zdecydować się na takie działki, które są dostępne w przystępnej cenie. Często pada na wąską działkę. Dotychczas był to pewien problem, aby rozplanować jej przestrzeń. Od pewnego czasu architekci postanowili w swoich projektach uwzględnić również projekty domów na wąskie działki. Znajdziesz je np. w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Jest to duże ułatwienie dla osób, które właśnie taką działkę zakupiły. Jej rozplanowanie nie jest najłatwiejszym zadaniem, lecz teraz można wybrać gotowy projekt, który spełni nasze oczekiwania i działka będzie jak najbardziej funkcjonalna.

 

Dodaj komentarz