Ponadczasowy francuski design

Moda na pikowane meble wywodzi się z nurtu francuskiej historii projektowania wnętrz. Upięte w dekoracyjne sploty tkaniny, złączone okrągłymi guziczkami powleczonymi materiałem, tworzą przestrzenny, dekoracyjny wzór układający się w rytmiczną siatkę rombów.

Inspirowane francuskimi salonami elit

Fotele pikowane zdobiły niegdyś salony najbogatszych elit arystokratycznej Francji. Stojąc na marmurowych posadzkach, w otoczeniu misternie rzeźbionych mebli, pięknych obrazów oraz złoconych bibelotów zdobiły salony, gabinety oraz pokoje obszernych domów, willi i pałaców. Łączące w sobie wygodę, luksusowe tapicerki oraz drewniane elementy toczonych nóżek, służyły do wypoczynku, drzemki lub przyjmowania ważnych gości, których można było posadzić na honorowym miejscu. Wyjątkowo dekoracyjne modele posiadały rzeźbione zagłówki powleczone złotem i szlachetnymi kamieniami.

W stylu glamour

Nowoczesne projekty aranżacji wnętrz dążą do prostoty oraz funkcjonalności. Nie pomijając walorów estetycznych, sięgają po inspirację do klasyki designu. Fotele pikowane występują obecnie w swojej tradycyjnej formie w aranżacjach glamour. Jako styl pasujący do luksusu wykorzystuje on meble powleczone aksamitną lub skórzaną tapicerką, kolorystycznie nawiązującą do barw szlachetnych kamieni. Fotele w tym stylu są powleczone tapicerką w intensywnych kolorach zieleni, czerwieni, fioletu czy czerni. Zestawione z drewnianymi nóżkami lub metalowymi dodatkami w postaci kutych nitów, dopasowują się do bogatych zdobień, złoceń, kryształów oraz stylizowanych dodatków.

Pikowany akcent w nowoczesnej przestrzeni

Meble, które cechują się nowoczesnością, sięgają po pikowania ale zachowują przy tym nieskomplikowaną formę. Łączone z chromowanym stelażem, obrotowe fotele w kształcie półokrągłej płaszczyzny, wyściełane są pikowaną tapicerką. Pikowania różnych tkanin łączą się również harmonijnie z innymi tworzywami o błyszczących powierzchniach. Bazując często na klasycznej, czarno białej kolorystyce, dopasowują się do wnętrz nowoczesnych sięgających po inspirację do ponadczasowych nurtów aranżacji. Na taki minimalny akcent luksusu może sobie dziś pozwolić każdy nas.

Fotele pikowane w przestrzeni biurowej

Tak jak w odległej przeszłości, tak i dzisiaj, wygodne fotele pikowane znajdują również swoje miejsce w biurze. Stanowiąc komfortowe miejsce do siedzenia podczas wielogodzinnej pracy, posiadają wiele funkcjonalnych mechanizmów pozwalających na dopasowanie wysokości fotela, podłokietników i kąta nachylenia oparcia. Pikowane tapicerki układają się tutaj jednak w nieco inne formy, o modernistycznym wyglądzie. Ten wyspecjalizowany model fotela, jakże różny od swojego pierwowzoru jest przede wszystkim nastawiony na funkcjonalność.

Dodaj komentarz