Niewiele jest tak uniwersalnych materiałów o znakomitej trwałości, jak kamień naturalny. Niezależnie od tego, w jakim wnętrzu wykorzystywane są majestatyczne marmury, chropowate trawertyny czy solidne granity – pozwalają one na uzyskanie niezwykle różnorodnych efektów. Przyjęło się, że kamienie naturalne szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach łazienkowych. Jak wkomponować je w przestrzeń, by architektoniczną wizję zrealizować w pełni?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że łazienka z kamienia naturalnego nie musi być utrzymana jedynie w klasycznej stylistyce. Bogactwo wzorów oraz kolorów poszczególnych płyt z kamienia naturalnego dostępnych w ofercie renomowanego producenta pozwala na urzeczywistnienie marzeń o nawet łazience utrzymanej w stylu prowansalskim, kolonialnym, skandynawskim, a także wielu innych eklektycznych wariantach. Dodatkowym atutem pozostaje możliwość wzbogacenia poszczególnych elementów wyposażenia o dekorację czy mozaikę stworzoną z kamieni półszlachetnych takich jak onyks, agat czy tygrysie oko.
Inspirację na zaaranżowanie łazienki można czerpać zewsząd. Warto pamiętać jednak o podstawowych właściwościach kamieni naturalnych, jak również o ich regularnej konserwacji polegającej nie tylko na czyszczeniu, ale i impregnowaniu, aby zanieczyszczenia nie były niemożliwe do usunięcia (na przykład osady z mydła, przebarwienia etc.).
I tak, granitowe powierzchnie charakteryzuje wysoka odporność na zmiany temperatur czy wilgoć. Dzieje się tak z uwagi na zbitą strukturę. W sklepie firmy J. P. Pilch można wybierać spośród kilkudziesięciu wariantów płyt różniących się odcieniem, rysunkiem czy fakturą (mniej lub bardziej polerowaną). Marmur z kolei – najbardziej kojarzący się z wnętrzem łazienkowym – ma gładką postać, wyróżnia się też znaczną ilością dostępnych kolorów i wzorów. Trawertyn natomiast, do niedawna mniej popularny nie do końca odpowiada wnętrzom o wilgotnej atmosferze z uwagi na swoją porowatą strukturę. Problem może rozwiązać regularna impregnacja.
Mimo, iż kamień naturalny wyjątkowo dobrze wygląda we wnętrzach przestronnych, gdzie duża powierzchnia daje możliwość m. in. stworzenia mozaiki z płyt, to istnieją też sposoby, by wkomponować go w mniejsze pomieszczenie. Odpowiednia faktura czy wzór jest w stanie optycznie rozszerzyć przestrzeń, a mieniące się onyksowe wykończenia wprowadzą z pewnością nastrojową grę świateł. Przed decyzją o ostatecznym kształcie projektu warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą w dobraniu odpowiednich komponentów z kamienia naturalnego.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY