Podkład epoksydowy nie tylko na rdzę

Metal jest materiałem podatnym na korozję. Ulega stopniowemu niszczeniu w wyniku wpływu czynników zewnętrznych, które powodują, że dochodzi w nim reakcji chemicznych. W ten sposób powstaje rdza, nie estetycznie prezentujący się na metalowych elementach nalot. Rdza przyczynia się ponadto do utraty sprawności pracy urządzeń i maszyn wykonanych z metali. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jego rozwiązaniem jest podkład epoksydowy, czyli mieszanina żywic epoksydowych, której głównym celem jest zabezpieczenie metalowej powierzchni przed rdzą. W zależności od producenta ich skład jest mniej lub bardziej bogaty. Oprócz żywic znajdziemy w nich wypełniacze – mogą być gruboziarniste lub ultradrobne, antykorozyjne dodatki, jak inhibitory korozji, które odpowiadają za spowolnienie reakcji korozyjnych, a także promotory adhezji zapewniające właściwą przyczepność podkładu do podłoża. Szeroki wybór podkładów dostępny jest w Noxan.pl. Wśród nich jest również podkład epoksydowy niewymagający wcześniejszego piaskowania, co znacznie ułatwia jego nakładanie i przyśpiesza pracę.

Coś więcej niż antykorozyjne zabezpieczenie

Podkład epoksydowy charakteryzuje się wysokim stopniem usieciowienia, co sprawia, że tworzy doskonałą barierę ochronną, która zabezpiecza metale przed działaniem czynników zewnętrznych, również tych chemicznych. Jest to środek, który spowalnia proces rdzewienia, ale także wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami izolującymi. Dowodem na to jest to, że podkład epoksydowy izoluje 2 razy lepiej, niż jest to w przypadku żywic akrylowych. Jest zatem polecany wszędzie tam, gdzie wymagana jest niezawodna izolacja, pamiętając jednak, że o jego skuteczności decyduje skład produktu, odpowiednie proporcje poszczególnych składników, jak też jego odpowiednie stosowanie.

Podkład epoksydowy – sposób użycia

Podkład epoksydowy nakładamy na powierzchnię pędzelkiem lub specjalnym pistoletem. Należy stosować się do zaleceń producenta, nakładając jedną lub więcej warstw. Często więcej nie oznacza lepiej. W przypadku porowatych powierzchni konieczne jest ich wyrównanie i naddatek podkładu. Po jego nałożeniu należy pozostawić go do wyschnięcia i utwardzenia. Tak przygotowana powierzchnia może zostać następnie wyszpachlowana i polakierowana. Niekiedy stosuje się również dodatkowe zabezpieczenie woskiem bądź też innymi specjalistycznymi środkami.

Wybierajmy podkład epoksydowy

Chcąc odpowiednio zabezpieczyć metalowe elementy, przy wyborze podkładu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Dostępne są podkłady, wymagające wcześniejszego piaskowania powierzchni, jak też takie, które można aplikować bez konieczności wykonywania tej czynności. Niezależnie od tego powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością i wysoką wydajnością. Ważne jest również, aby podkład epoksydowy był przeznaczony do nakładania różnymi metodami, z wykorzystaniem pędzla, sprayu lub wałka. Wśród produktów wyróżnić należy te, które pozostawiają gładkie, satynowe wykończenie. Dobry podkład epoksydowy wzbogacony jest o pigmenty antykorozyjne, jednak nie zawiera chromianów i ołowiu.

Podkład epoksydowy jest produktem szczególnie znanym lakiernikom, wykorzystywany jest w przemyśle, jak też podczas prac lakierniczych przy samochodach. To środek doskonale zabezpieczający powierzchnie przed korozją, wydłużając żywotność maszyn, urządzeń oraz pojazdów. Dodatkowo jest doskonałą izolacją oraz pozwala uniknąć zważenia się go w miejscach przetarć powłok starych, co jest często spotykane przy stosowaniu powłok akrylowych.  

Dodaj komentarz