Płyty elewacyjne – poznaj ich zalety

Płyty elewacyjne podbijają rynek budowlany, stając się jednym z największych i utrzymujących się na wysokim poziomie trendów w wykańczaniu domu. Swoją popularność zyskały dzięki betonowi, który pokochało wielu projektantów i architektów. Płyty elewacyjne to nic innego, jak łatwiejsza do implementacji forma betonu.

Minimalizm, surowość i prostota

Mimo, że charakter betonu zmienił się na przestrzeni ostatnich lat, dla wielu osób nadal będzie kojarzył się negatywnie. Powodem tego jest popularność w wykorzystaniu tego materiału podczas budowy budynków przemysłowych oraz obiektów wielorodzinnych, od których wręcz bije surowość i chłód. Obecnie jednak beton powraca na salony, ale w nowej, odmienionej formie.

Nowy trend nie tylko w miejscach publicznych

Zastosowanie betonu w wykończeniach wnętrz i w elewacjach zewnętrznych można zaobserwować nie tylko na obiektach publicznych, typu uczelnie, galerie sztuki czy kina, ale również w budownictwie mieszkaniowym. Co więcej, beton pojawia się nie tylko na elewacjach budynków. Z pewnością spotkasz go w niejednym nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzu. Betoniarnia Lublin i jej specjaliści często doradzają połączenie betonu z drewnem, które załamuje jego chłód i sprawia, że wnętrze jest nie tylko nowoczesne, ale również oryginalne.

Wybór i montaż płyt elewacyjnych

Płyty betonowe cieszą się dużą popularnością nie tylko z uwagi na popularność tego materiału, ale również ze względu na łatwość w ich montowaniu. Do mocowania będą potrzebne jedynie specjalne łączniki, które znacznie ułatwią cały proces. Decydując się na płyty betonowe, warto zastanowić się nad pożądanym kształtem. Na rynku dostępne są niemal każde formy, co jest dużą zaletą płyt, ponieważ dzięki temu nie stanowią one ograniczeń dla projektantów.

Formy betonu

Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, płyty betonowe mogą przybierać dowolne formy – nie tylko kształt, ale i rozmiar. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na realizację nawet najśmielszych planów związanych z projektem elewacji domu. Pamiętaj również, że płyta nie musi być wykonana ani w prostokątnej, ani kwadratowej bryle i może przybierać dowolnie skomplikowane kształty i łamane linie, co oznacza, że nie ma żadnych granic możliwości tej formy wykończenia.

Funkcjonalność płyt betonowych

 

Oprócz wymienionych zalet, związanych raczej z walorami estetycznymi, beton ma również zalety związane z funkcjonalnością. Jego powierzchnia jest łatwa do czyszczenia – struktura betonu ogranicza wnikanie plam i zabrudzeń do głębszych warstw, a przywrócenie płyt betonowych do ładu, wymaga użycia jedynie wody. Kolejnym atutem jest jego trwałość i wytrzymałość, która gwarantuje ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych. Wszystkie te funkcjonalności wpisują się w jedną ważną cechę jaką jest ponadczasowość i niezmienność betonu na przestrzeni lat, co jest tylko potwierdzeniem, że materiał ten to idealne tworzywo do wykończenia elewacji.