Piec kominkowy czy kominek?

piec kominkowy aduro

Mówiąc o tych dwóch rodzajach palenisk warto rozważyć ich wspólne cechy oraz różnice. Zarówno piec jak i kominek mają jedną podstawową, wspólną funkcję: ogrzewanie Twojego domu. Powinny być funkcjonalne, dopasowane według indywidualnych potrzeb i preferencji. Dokonując tego rodzaju wyboru trzeba wziąć pod uwagę również wystrój i rozkład mieszkania, które planujemy ogrzewać, jego powierzchnię czy styl życia domowników. Na wyżej wymienionych przykładach widać, że istnieje szereg aspektów do rozpatrzenia zanim zdecydujemy się na zainstalowanie któregoś z tych sprzętów.

Podłoże techniczne

Kominki są z reguły bardziej popularne i łatwiej jest je sobie wyobrazić. Jak mówi definicja, kominek to nakryte palenisko, zbudowane z wnęki umieszczonej w ścianie niewiele wyżej niż poziom podłogi, wystającego z lica ściany obramowania. Piec kominkowy natomiast jest przeważnie wolnostojący, co obniża koszty jego montażu i często zwiększa bezpieczeństwo, gdyż stropy, w których montujemy kominki nie zawsze są wystarczająco wytrzymałe, by je udźwignąć. Kolejna zaleta wynikająca z tej cechy to ułatwiona przestawność. Jeśli planujemy remont, możemy przestawić piec w inne miejsce (w przeciwieństwie do wbudowanego komina). Tak jak i w przypadku kominków istnieją bardziej lub mniej tradycyjne piece kominkowe. Są takie, które rozpala się dzięki dokładaniu opału przez przednie drzwiczki, od góry lub z boku. Inne wyposażone są w szuflady, w których zbiera się popiół, dzięki czemu łatwo jest utrzymać czystość zarówno pieca jak i jego okolic. W najnowocześniejszych piecach kominkowych sterowanie odbywa się nawet przy użyciu termostatów, które regulują przekrój wlotu powietrza do spalania.

Szczególnie polecamy sprawdzić piece kominkowe spełniające wszelkie europejskie normy ochrony środowiska, ze względu na oszczędność i dużą wydajność spalania. Piece tej duńskiej firmysą ponadto objęte długoletnią gwarancją, która pozwoli cieszyć się ciepłem i przytulnością wnętrza Tobie i Twojej rodzinie przez długi czas.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz