Pellet – ekologiczne źródło ciepła

Problem zanieczyszczonego powietrza występuje w naszym kraju od lat, jednak jeszcze do niedawna nikt nie traktował sprawy poważnie. Na szczęście działania licznych organizacji ekologicznych oraz mediów, dzięki którym temat został nagłośniony, zaczęły przynosić rezultaty. Nikt już nie ma wątpliwości, że problem smogu w naszym kraju jest bardzo poważny i bez określonych działań, sytuacja nie ulegnie poprawie.

Czym jest, i skąd się bierze smog

Nazwa „smog” pochodzi od angielskich słów smoke – dym oraz fog – mgła. Jest to nienaturalne zanieczyszczenie powietrza, powstające na skutek działań człowieka. Emisja trujących pyłów i dymu pochodzi głównie ze spalania węgla i śmieci w piecach, spalin samochodowych oraz kominów zakładów przemysłowych. W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenki azotu, węgla i siarki, a także ołów, benzen oraz cząsteczki stałe PM 10 i PM 2,5. Pyły te wnikając wraz z powietrzem do płuc i krwi, zatruwają organizm oraz w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób, m.in. astmy oskrzelowej, nowotworów, udarów czy chorób serca, w tym zawału.

Jak możemy walczyć ze smogiem?

Aby zmniejszyć ryzyko występowania smogu, przede wszystkim powinniśmy ograniczyć ruch kołowy i spopularyzować transport środkami publicznymi, takimi jak autobusy, tramwaje czy metro. Stosować nowoczesne technologie w przemyśle oraz przeprowadzić proces termomodernizacji budynków, czyli ocieplania, a następnie zmienić standardy dotyczące opału. Wybierając alternatywne, ekologiczne paliwa, np. pellet – wysokoenergetyczny, bezpieczny opał, zadbamy o ciepły dom i niską emisję CO2 podczas spalania.

Co to jest pellet?

Pellet to odnawialne paliwo, zakwalifikowane do biomasy, dostępne w postaci granulatu powstającego z trocin drzewnych, który może być produkowany z dowolnego typu roślin. Ten wydajny i ekologiczny materiał opałowy, stanowi świetną alternatywę dla oleju, węgla kamiennego, ekogroszku czy gazu. Jest to opał powszechnie stosowany w Europie, który zyskuje coraz większą popularność także w Polsce, głównie z uwagi na kaloryczność produktu i niską cenę. Producenci oferują szeroki wybór pelletu o różnej jakości, dlatego przed zakupem warto dokonać porównania, aby mieć pewność, że nabywamy certyfikowany produkt. Zatem jeśli interesuje Cię pellet Szczecin, wpisz hasło w wyszukiwarkę i sprawdź atesty przed złożeniem zamówienia.

Dodaj komentarz