Panele fotowoltaiczne – liczymy oszczędności

Czy faktycznie panele fotowoltaiczne przynoszą znaczne oszczędności w budżecie domowym lub firmowym? Coraz więcej osób przekonuje do tego przede wszystkim namacalny argument dotyczący rosnących cen prądu elektrycznego. W ostatnich latach rachunki za prąd stały jedną z bardziej znaczących pozycji, jeśli chodzi o rozliczenia mediów, dzięki którym funkcjonujemy na co dzień. Już dziś zapowiadane są duże podwyżki cen prądu na rok 2020, a zgodnie z prognozami ekspertów z Instytutu Energii Odnawialnej, do 2043 wzrost może osiągnąć nawet 40 procent wobec dzisiejszych cen. Jak wyglądają więc oszczędności, jeśli zdecydujemy się na założenie instalacji fotowoltaicznej?

Jak oszczędzać na prądzie dzięki fotowoltaice?

Koszty związane z instalacjami fotowoltaicznymi dotyczą przede wszystkim zakup części pozwalających pozyskiwać energię ze Słońca i przekształcać ją w prąd zmienny, o parametrach, które pozwalają z niego korzystać w naszych gniazdkach elektrycznych. Od momentu jej uruchomienia, instalacja fotowoltaiczna działa natomiast bez generowania żadnych dodatkowych kosztów związanych z obsługą. Cały proces pozyskiwania energii i jej przekształcania w prąd odbywa się samoczynnie. Zatem po zwrocie kosztów zakupu instalacji oraz jej montażu, co obecnie zajmuje ok. 6-10 lat, prąd produkowany jest całkowicie za darmo. Umożliwia to oszczędności na poziomie 100 procent w ciągu roku i całkowite uniezależnienie się od cen narzucanych przez zewnętrznych dostawców.

Ponadto nadwyżki prądu, jakich nie wykorzystujemy w codziennym użyciu, mogą obecnie być magazynowane w zakładzie energetycznym, gdzie pozostają do dyspozycji producenta przez 365 dni. W razie podwyższonego zapotrzebowania na energię elektryczną, można je wykorzystać.

Jak obliczyć niezbędną moc instalacji fotowoltaicznej?

Aby wyliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, która w pełni pokryje potrzeby domu jednorodzinnego, firmy lub przedsiębiorstwa, można skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronach firmy PGreen energy: https://pgreen.com.pl/kalkulator-korzysci/. Wystarczy podać podstawowe informacje, jak obecny roczny koszt energii elektrycznej, kWh zużywane miesięcznie oraz kWh zużywane rocznie, a kalkulator automatycznie wyliczy moc instalacji potrzebną przy modułach 285W oraz 320W. Kalkulator podaje także dokładną liczbę paneli modułów o danej mocy, jak i ich powierzchnię pozwalający na optymalne pozyskanie niezbędnej ilości energii słonecznej. Wszystkie pozostałe szczegóły dotyczące montażu, nachylenia bądź umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej warto ustalić ze sprawdzoną firmą zajmującą się sprzedażą części i jednocześnie montażem. Jeśli szukasz profesjonalnej i doświadczonej firmy od lat funkcjonującej na rynku alternatywnych źródeł pozyskiwania energii – zapraszamy do kontaktu z firmą PGreen energy!