Osuszanie po zalaniu, czyli co zrobić z zalanymi ścianami

W momencie zalania domu może dojść do poważnych uszkodzeń jego konstrukcji. Zagrożone są praktycznie wszystkie jego elementy. Czy jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek, aby ich stan pozwalał na dalsze przebywanie w domu?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy pamiętać, że w takim przypadku to czas jest tutaj najistotniejszy. Należy szybko działać, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni i powstania grzybów. Oczywiście i tak pierwsze co zrobimy, to dokładnie skontrolujemy stan naszego domu. Sprawdzamy m.in.:

  • Fundamenty;
  • Ściany;
  • Grunt przy fundamentach;
  • Sufit;
  • Okna i drzwi;
  • Więźbę dachową.

Osuszanie po zalaniu – zalane ściany zewnętrzne

Wszystkie prace zaczynamy od doprowadzenia do użytku ścian zewnętrznych. To one są najbardziej narażone na wpływ dużej ilości wody. Jeśli chcemy sprawdzić, czy w środku konstrukcji ścian znajduje się woda, koniecznym będzie wykucie otworów we wszystkich ścianach zewnętrznych. Jeśli okaże się, że zalanie jest powierzchowne, bez problemu wysuszymy ściany, gorzej, jeśli wyjdzie, iż został zawilgocony materiał izolacyjny.

Bez względu, jaki materiał izolacyjny jest wykorzystany, to poprzez zawilgocenie traci swoje właściwości i staje się bezużyteczny. Mało tego, w takich warunkach zapewne pojawią się pleśnie i grzyby, co będzie skutkować koniecznością wymiany całej izolacji. Jeśli szybko podejmiemy działania, prawdopodobnie przywrócimy izolacje do stanu sprzed zalania. Ważne jest, aby dokładnie usunąć nadmiar wody, odkazić materiał izolacyjny oraz wykonać osuszanie po zalaniu ścian (skuć tynk powyżej miejsca zalania). Gorzej sprawa ma się w przypadku zalania domu szkieletowego, którego konstrukcja jest drewniana. Dlatego w takim przypadku, po zalaniu trzeba pozbyć się wszystkich elementów, które zostały zalane.

 

Zadzwoń:
+48 668391919

Zobacz stronę:
http://kubatura-lab.pl/uslugi-budowlane/
osuszanie po zalaniu

Dojazd: