Osuszacz powietrza – czy warto?

osuszacz powietrza

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o wilgotności powietrza bądź ryzyku, że jest zbyt suche. Zimą, kiedy w pomieszczeniach całymi dniami włączone jest centralne ogrzewanie bardzo często dochodzi wręcz do przesuszania powietrza, z związku z czym istotne jest jego odpowiednie nawilżenie. Tymczasem teraz sytuacja ma się odwrotnie – w mieszkaniach może znajdować się zbyt wiele wilgoci, a to również nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Na szczęście istnieje prosty sposób na zaradzenie temu problemowi – wystarczy zaopatrzyć się w specjalny osuszacz powietrza. Znajdziemy go w wielu sklepach – zarówno stacjonarnych jak i internetowych.

Osuszacz powietrza – dlaczego warto?

Osuszacz powietrza to urządzenie, który służy do utrzymywania w pomieszczeniu odpowiedniego, a więc korzystnego dla człowieka poziomu wilgotności. Normy wskazują, że powinno to być pomiędzy 40 a 60 %. Niekorzystne może być zarówno zbyt suche bądź zbyt wilgotne powietrze, prowadząc między innymi do chorób górnych dróg oddechowych jak i bólu głowy czy ogólnego rozdrażnienia.

Jak sprawdzić poziom wilgotności powietrza? Higrometrem – najprostsze modele to koszt zaledwie paru złotych. Można także zakupić stacje pogody, które za wyjątkiem dostarczania informacji o wilgotności powietrza, będą nam mówić o temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym.

Wybór osuszacza

Aby korzystać z dobroci osuszacza istotne jest dobranie odpowiedniego urządzenia – bardzo duże znaczenie ma jego wydajność, wyrażana w litrach na dobę bądź godziny. Do mieszkań o metrażu około 40 metrów wystarczy taki o wydajności 10 l/24 h – wart od 300 do 900 złotych. Bardzo łatwo możemy więc obliczyć jakiego typu wydajności sprzęt będzie potrzebny do większych przestrzeni oraz ile będzie on kosztować.

Rodzaje osuszaczy

Osuszacz powietrza to urządzenie, które dzieli się na dwa najważniejsze typy:

Kondensacyjne – to najbardziej popularna opcja osuszaczy, które największą wydajność uzyskują w miejscach gdzie temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, a wilgotność plasuje się na 80%. Działanie takiego osuszacza polega na zasysaniu powietrza przez specjalny wentylator – następnie jest ono schładzane i skraplane w specjalnym parowniku. Osuszone powietrze opuszcza zbiornik z nagrzewnicy.

Absorpcyjne – to opcja polecana do osuszania chłodniejszych pomieszczeń. W urządzeniu znajduje się substancja silnie higroskopijna, która wchłania wilgoć z powietrza i jest usuwana poprzez strumień gorącego powietrza oraz skraplana w chłodnicy.

Podczas wyboru osuszacza warto zwrócić uwagę także na jego dodatkowe opcje, na przykład możliwość odpływu wody na dwa sposoby: do zbiornika lub przez rurkę na zewnątrz. Istotne jest zapoznanie się z instrukcją i postępowanie zgodnie z nią – szczególnie jak chodzi o systematyczne opróżnianie pojemnika.

Dodaj komentarz