Ogrzewanie elektryczne – czy to się może opłacać

Zastosowany w mieszkaniu system grzewczy będzie w ogromnym stopniu wpływać na budżet domowników oraz ich komfort cieplny. Dostępność wielu rozwiązań, jakie oferuje nam rynek, pozwala wybierać spośród wielu możliwości. Pośród nich jest ogrzewanie elektryczne, które w przeszłości było postrzegane jako wygodne, ale kosztowne. Czy coś się w tej kwestii zmieniło?

Ogrzewanie elektryczne jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zainwestować w ogrzewanie ekologiczne oraz bezobsługowe. Świetnie sprawdza się wtedy, gdy inwestor nie ma czasu na rozpalanie w piecu, jednak oczekuje we wnętrzu mieszkalnym komfortu cieplnego. Sen z powiek wielu osobom spędzają jednak koszty takiego rozwiązania. Nowoczesne zasilane energią elektryczną urządzenia grzewcze potrafią w tym względzie zaskoczyć.

Hybryda prosto z Włoch…

Przykładem ogrzewania elektrycznego, które spełnia oczekiwania użytkowników pod wieloma względami, są grzejniki hybrydowe Klima. Jest to dziecko włoskiego producenta, który posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu systemów grzewczych do domu. Produkując Klimę, założył, że wypuści na rynek urządzenie wygodne w użytkowaniu, bezobsługowe, przystępne cenowo i tanie w eksploatacji. Miało ono spełniać oczekiwanie klientów o średnio zasobnym portfelu. Właśnie tak powstała hybryda, która łączy w sobie dwa niezależne systemy grzewcze: ogrzewanie konwekcyjne oraz podczerwone.

Jak działa Klima?

O grzejnikach Klima mówi się, że są energooszczędne. Między innymi ta ich cecha sprawiała, że ich producent otrzymał Złoty Filar Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii urządzenia i instalacje grzewcze na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019. Hybrydę docenia również wielu użytkowników, którzy dzięki niej przekonują się do ogrzewania elektrycznego. Jej ogromnym atutem jest umiejętne połączenie zalet każdego z zastosowanych w hybrydzie systemów. Ich wyeksponowanie przy jednoczesnym zamaskowaniu wad poprzez wprowadzenie rozwiązań dostarczanych przez drugi system dało bardzo zadowalające wyniki. Priorytetowo w Klimie zostało potraktowane ogrzewanie podczerwone. W trybie pracy tym systemem grzejnik pobiera zaledwie 15% mocy nominalnej urządzenia. Promiennik podczerwieni odpowiada za stałe oddawanie ciepła do otoczenia z części czołowej urządzenia. Z kolei ogrzewanie konwekcyjne załącza się jedynie wtedy, kiedy zachodzi konieczność podniesienia temperatury we wnętrzu, a gdy ta zostanie osiągnięta, zostaje wyłączone. Dokładny sposób działania tej hybrydy został opisany na stronie https://econovli.pl.

Dodatkowe funkcje

Producent nie ograniczył się do wykorzystania dwóch systemów grzewczych, ale zastosował też szereg innych rozwiązań, które pozwoliły na obniżenie zużycia energii przez Klimę. Dzięki nim użytkownicy mogą uniknąć ogrzewania pustych pomieszczeń, a także wnętrz, w których pozostawiono otwarte okna. Dodatkowym atutem jest wbudowany w hybrydę inteligentny termostat, który na podstawie warunków panujących we wnętrzu samodzielnie decyduje, który z systemów powinien działać w danym momencie.

Liczne zalety grzejnika Klima sprawiają, że do ogrzewania elektrycznego przekonuje się coraz więcej osób. Nie jest to zresztą jedyne ogrzewanie elektryczne, na które warto zwrócić uwagę. Korzystne dla użytkowników może być również zastosowanie folii grzewczych na podczerwień albo mat grzejnych.