Ogrodzenie z klinkieru – co będzie potrzebne

Zbudowałeś dom i przyszedł czas na zrobienie porządnego ogrodzenia, które zapewni Tobie i Twoim bliskim bezpieczeństwo. Reprezentacyjnym ogrodzeniem niewątpliwie jest takie wykonane z klinkieru. Tak zrobione ogrodzenie jest gwarancją trwałości, ponieważ cegła klinkierowa odporna jest na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Zaczynamy stawianie płotu

Przede wszystkim solidny fundament. Pod tego typu ogrodzenie fundament powinien być dość głęboki. Przy jego wylewaniu należy pamiętać o dylatacji. Kiedy fundament mamy gotowy, należy ułożyć na nim izolację poziomą z pasów papy lub masy bitumicznej w celu ochrony przed wilgocią przechodzącą z gruntu.

Teraz możemy zacząć układanie cegły klinkierowej, pamiętając, aby jej murowanie rozpocząć od narożników. Słupki również wznosi się na fundamencie. Ich średnica często wynika z rozmiaru cegieł. Najpopularniejsze są słupki wznoszone na obrysie czterech cegieł, a między nimi powstaje puste miejsce na zbrojenie i beton.

O czym należy pamiętać

Podczas murowania słupów czy murów z cegły klinkierowej, utrzymanie jednakowej szerokości fugi jest podstawowym parametrem ich wykonania. W tym celu stosuje się listwy dylatacyjne, np. listwy bella plast.

Na rynku dostępne są różne rozmiary listew dylatacyjnych. Najczęściej zalecane i stosowane to listwy o wymiarach: 6 × 10 mm, 8 × 10 mm, 10 x 10 mm, i 8 × 12 mm.

Jeśli dobierzemy już szerokość listwy, układamy ją na krawędzi kolejnej warstwy cegieł, a następnie dajemy zaprawę i dociskamy cegłę do listwy bella plast. Jeśli zbudujemy już płot, pozostawiamy zaprawę do wyschnięcia, usuwamy listwy i wypełniamy fugi.

 

Zadzwoń:
+48 602 394 368

Zobacz stronę:
https://www.piankisklep.pl/
sylikon uniwersalny expert line

Dojazd: