Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać pomocy?

Nie ma nic prostszego niż odbiór mieszkania – takie stwierdzenie można usłyszeć przez wątpliwej jakości „eskpertów”. Zaraz po zakupie jest to kluczowy element, który ma wpływ na dalsze użytkowanie nieruchomości. Co warto wiedzieć o tym procesie?

Odbiory mieszkań w Warszawie, Łodzi czy każdym innym mieście lub miejscowości, to wymagające wiedzy, sprzętu i umiejętności zadania. Mając określone umiejętności, możemy samemu skontrolować nieruchomość. Co więcej, często bez nich decydujemy się na sprawdzenie lokalu samodzielnie. Przy odrobinie szczęścia proces zakończy się powodzeniem. Jednak w tym wypadku kupując mieszkanie lub dom dla siebie albo pod inwestycję, takich rzeczy lepiej nie zostawiać przypadkowi. Warto wesprzeć się osobą inżyniera budowlanego, który zna obowiązujące przepisy, ma wiedzę z tej dziedziny, a także umiejętności i sprzęt umożliwiający pełną kontrolę odbieranej nieruchomości. Jak wygląda taka współpraca?

Odbiór mieszkania – Łódź

W tym tętniącym życiem mieście powstaje wiele inwestycji, które przyciągają miejscowych, ale także osoby napływowe. Sprzyja to zakupowi nowych nieruchomości. Samo sfinansowanie transakcji odbywa się ze środków własnych lub z kredytu hipotecznego. Zwykle transakcje opiewają na setki tysięcy złotych, co dla większości osób jest sporym wydatkiem. Dlatego niezrozumiałe wydaje się podejście stroniące od profesjonalnego odbioru nieruchomości. W końcu nikt nie chce kupić pięknie opakowanego, ale zgniłego jabłka. Metafora nie jest wcale przejaskrawiona, bo mimo dobrych intencji inwestora, rezultaty budowy i jakość prac bywają bardzo różne. O ile sami nie zajmujemy się kwestiami budownictwa, o tyle trudno nam będzie znaleźć wszystkie potencjalne usterki. Z kolei te prędzej czy później dadzą o sobie znać. Owszem jest gwarancja, ale czy nie lepiej sprawę zakończyć przed wprowadzeniem ekipy wykończeniowej na koszt dewelopera? Odbiór mieszkania Łódź – bezcenne wsparcie w tym zakresie znaleźć można np. na https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/lodz.

Wielowymiarowe wsparcie

Spotkanie z deweloperem i inżynierem to najlepszy moment na zgłoszenie swoich uwag. Trzeba otwarcie powiedzieć, że to prawdopodobnie pierwsza wizyta w naszym przyszłym mieszkaniu lub domu. Emocje dają o sobie znać, a myśli uciekają w kierunku urządzenia apartamentu. Mało kto zwraca uwagę na to, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planami i trywializuje takie rzeczy – wydawałoby się oczywiste jak sprawdzenie powierzchni mieszkania. W końcu nasze tysiące złotych za metr powinny mieć pokrycie w rzeczywistym rozmiarze mieszkania, a nie zawsze tak jest. Ponadto specjalistyczne urządzenia termowizyjne pozwolą na weryfikację, czy występują mostki cieplne, a nawet wycieki.

Istnieje wiele elementów, o których nie mamy pojęcia, że nie tyle, co warto, ale trzeba sprawdzić. Nie ma co się dziwić, gdyż większość nabywców na co dzień pracuje w innych zawodach. Wszystkie wady, braki i usterki znajdą swoje odzwierciedlenie w protokole odbioru. Deweloper ma określony czas na ustosunkowanie się do nich, a następnie wyznaczenie terminu naprawy. W sytuacjach konfliktowych można posilić się poradą prawną, która pomoże rozstrzygnąć potencjalne spory. W ten sposób otrzymujemy szerokie wsparcie w różnych aspektach, a dzięki temu uzyskujemy pewność, że nasze mieszkanie lub dom jest wolne od wad.

Zakup nieruchomości to ważna chwila w życiu każdego z nas. Nie mniej istotnym etapem w drodze do zamieszkania, jest odbiór nieruchomości. Zdiagnozowanie wad na tym etapie przerzuca cały ciężar kosztów na dewelopera. Dzięki temu potencjalne naprawy czy nieprzewidziane remonty lub nerwy związane z dochodzeniem swoich roszczeń z tytułu gwarancji nas omijają. Rezultatem współpracy z inżynierem będzie nieruchomość pozbawiona wad, do której możemy wprowadzić ekipę wykończeniową. Właśnie wtedy przychodzi czas na uruchomienie wyobraźni i wizualizację wykończenia naszego wnętrza.