Montowanie wyłazu dachowego

Wyłazy dachowe kojarzą się nam z możliwością wejścia na dach budynku. Oczywiście, to podstawowa funkcja, ale nie jedyna. Często jest także porównywany do świetlika punktowego. Porównujemy go do okna dachowego, jednak bardzo się od niego różni.

 

Wyłaz dachowy powinien się pojawić już na etapie projektu. Jest to okno dachowe z klapą, które otwierane jest pod kątem prostym. montaż wyłazów musi być wykonany pod odpowiednim nachyleniem, zwykle pod kątem do 65 stopni. Wyłazy dachowe nie tylko montowane są na dachu spadzistym, ale także płaskim. Jednak potrzebne jest do tego odpowiednie usztywnienie, w postaci kołnierza uszczelniającego. Przed zamontowaniem wyłazu dachowego należy sprawdzić, czy współgra z pokryciem dachu. Na rynku są dostępne także wyłazy uniwersalne, które pasują do każdego rodzaju pokrycia dachowego. Warto wziąć pod uwagę jego budowę. Nie wszystkie są odporne na promienie UV czy też inne czynniki atmosferyczne. Niektóre z nich odznaczają się odpornością na pęknięcia i odkształcenia. Wyłaz dachowy powinien być obowiązkowym elementem każdego budynku, według prawa budowlanego. Inwestorzy często zapominają z oszczędności o bezpieczeństwie budynku.

 

Wyłazy dachowe montowane są ze względu bezpieczeństwa, niestety inwestorzy rezygnują z tego rozwiązania. Wymiary klapy zostały określone w granicach 0,8 m. Wyłazy dachowe można także zamontować na wzór drzwi, wtedy wymiary mieszczą się w granicach 0,8 szerokości i 1,9 wysokości. W zabudowaniach jednorodzinnych wyłaz dachowy może być praktycznie z każdego pomieszczenia. Najlepszym miejscem do jego montażu jest okolica komina. Umiejscowienie wyłazów nie jest przypadkowe, podobnie montowane są także anteny dachowe. Nawet jeśli wyłazy dachowe znajdują się dalej od komina, to wtedy należy zamontować odpowiednie akcesoria dachowe. Zostały one skonstruowane tak, aby nie gromadził się na nich śnieg. Czasami wymagane jest także montowanie dachówek wsporczych. Wszystko zależy od rodzaju pokrycia dachowego. Można także zastosować tańsze odpowiedniki, z mniejszymi parametrami cieplnymi.

Dodaj komentarz