Materac i stelaż pod łóżko – jak wybrać ten najlepszy zestaw?

Dobry sen to podstawa naszego funkcjonowania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie efektywnie pracować, odpoczywać, a także po prostu czuć się przyjemnie przez cały dzień. Zły materac czy stelaż, lub – co gorsza – oba na raz, to nie tylko kwestia nieprzespanych nocy czy gorszej jakości odpoczynku, ale także ryzyko odczuwania bólu i w konsekwencji problemów z kręgosłupem. Jak zatem wybrać dobry materac i stelaż, aby spać spokojnie i wygodnie?

 

  1. Jak wybrać materac?
  2. Jak wybrać stelaż?
  3. Gdzie najlepiej kupić łóżko?
  4. Ile kosztuje dobry stelaż?

 

Jak wybrać materac?

Pierwszym krokiem do wyboru dobrego materaca jest oczywiście dobranie odpowiedniej wielkości. Powinniśmy mieć dość miejsca, by móc swobodnie położyć się wzdłuż, bez wystających stóp ani głowy. O szerokości też lepiej nie zapomnieć – na zbyt wąskim materacu będzie nam się źle spało, a dodatkowo ryzykujemy upadkiem w momencie przekręcenia się na drugi bok. Materace segreguje się w zależności od stopnia twardości, od najbardziej miękkiego H1 do twardego H4. Wybór twardości powinien być podyktowany tym, ile ważymy, a także naszymi osobistymi preferencjami. Jaki budżet należy przeznaczyć na dobry materac? Jeżeli zależy nam na jakości, będziemy potrzebowali od kilkuset do nawet powyżej tysiąca złotych.

 

Jak wybrać stelaż?

Stelaże 160×200 pod łóżko zwykle wykonuje się z kilku różnych gatunków drewna: brzozowego, bukowego lub sosnowego. Najtańszym wariantem jest oczywiście sosna, która ze względu na swoją twardość nie jest polecana do spania na co dzień. Dodatkowo stelaż tego typu może odkształcać materac, co boli nie tylko pod względem finansowym, ale także fizycznym – po prostu gorzej się wyśpimy. Jeżeli zależy nam na jakości, powinniśmy zainteresować się wyrobami z drewna bukowego – listwy stelaża z tego materiału są sprężyste i nadają się do materacy piankowych oraz lateksowych. Zapewniają również najwyższy komfort odpoczynku, pozwalając naszemu ciału na spokojną regenerację przez całą noc.

Gdzie najlepiej kupić łóżko?

Jeżeli mamy taką możliwość, materac najlepiej jest kupić osobiście, tak abyśmy mogli przetestować go przed zakupem. Oczywiście, jeżeli kupujemy już któryś z kolei, np. tej samej marki, wtedy możemy posiłkować się sklepami internetowymi, jednak przy pierwszym wyborze najlepiej zdać się na własne odczucia i ewentualnie poradę pracownika sklepu. Stelaże do łóżek w Senpo to już mniejszy problem i możemy spokojnie zamówić je online. Warto jedynie pamiętać, aby sklep, na który się zdecydujemy, był sprawdzonym miejscem o dobrej opinii, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko trafienia na nieszczególnie dobry produkt.

 

Ile kosztuje dobry stelaż?

Cena ramy pod łóżko zależy przede wszystkim od drewna, z jakiego jest wykonana. Najtańsze, wykonane z sosny produkty możemy mieć już za około 200 zł, podczas gdy stelaże 140×200 z drewna bukowego może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy zatem zarówno od naszych preferencji, jak i budżetu, jednak ze względu na to, jak ważny jest dla nas dobry sen na stelażu nie warto oszczędzać – jeżeli nie kupimy odpowiedniego, szybko wydamy zaoszczędzone pieniądze na wizyty u fizjoterapeuty i rehabilitację bolącego kręgosłupa czy ramion.

 

Dobre łóżko to prawdziwy skarb – pozwala naszemu ciału na odpoczynek i należytą regenerację podczas snu, a nam samym oszczędza bolących pleców, barków i bioder. Wybierając łóżko powinniśmy zadbać o wysoką jakość nie tylko w przypadku materaca, ale także stelaża. Dopiero gdy połączymy te dwie części, będziemy w stanie stworzyć sobie łóżko idealne.

Dodaj komentarz