Kostka brukowa – wady i zalety

Kostka brukowa to uniwersalny materiał, który kojarzy chyba każdy z nas. Może być wykorzystywany to tworzenia różnorodnych powierzchni. Sprawdzi się stosowany zarówno na podjeździe, jak i tarasie, a także jako otoczka wokół domu. Kostka brukowa zapewnia solidny, atrakcyjny wygląd każdej posesji… jednak czy rzeczywiście ma tylko same plusy? Poznaj wady i zalety kostki brukowej i samemu zdecyduj, czy to materiał, na który chcesz postawić.

Kostka brukowa – co warto o niej wiedzieć?

 

Kostka brukowa to produkt, który jest niezwykle popularny. Można się z nim zetknąć zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przestrzeni miejskiej. Układa się go na specjalnie przygotowanym podłożu, wykonanym z piasku i tłucznia. Takie zastosowanie materiałów pozwala na sprawne odprowadzanie wody, a jednocześnie służy wyrównaniu powierzchni. Dzięki takiemu ułożeniu kostki brukowej możesz być pewien, ze jej nawierzchnia nie ulegnie zniszczeniu.

 

Rodzaje kostki brukowej

 

Jak każdy materiał budowlany, tak i kostka brukowa może mieć różne wzory, kolory, kształty, a nawet wymiary. Jej wygląd uzależniony jest od tego, z jakiego surowca została wykonana. Najpopularniejsze są kostki brukowe kamienne i betonowe. W ofercie jednego z producentów kostki brukowej, firmy Betto znaleźć można:

 

 • Kostkę maltańską,
 • Kostkę granitową,
 • Kostkę sycylijską,
 • Kostkę Rodosse,
 • Kostkę postarzaną,
 • Kostkę cypryjską,
 • Kostkę verde,
 • Kostkę Holland,
 • Płyty ażurowe,
 • Palisadę łupaną,
 • Płyty chodnikowe.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kostki brukowe – sprawdź ofertę Betto: https://betto.pl/kostka-brukowa.

 

Kostka brukowa – trwały materiał na długie lata

 

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów, stosowanych do wykładania nawierzchni na zewnątrz budynków. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – doskonale nadaje się zarówno to zastosowania na podjazdach domów prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zastosowanie kostki brukowej? Odpowiedź jest prosta! Kostka brukowa daje nieograniczone możliwości ułożenia i doskonale nadaje się do stosowania wszędzie. Jakie są jej inne zalet?

 

Dlaczego warto wybrać kostkę brukową?

 

Przede wszystkim to materiał, który cechuje bardzo duża wytrzymałość zarówno na nacisk (dlatego może być stosowana na podjazdach), jak i na warunki atmosferyczne. Raz zastosowana kostka posłuży przez długie lata! Materiał nie pęka, nie pojawiają się na nim nierówności czy uskoki. Wybierając wysokiej klasy kamień lub kostkę betonową trzeba liczyć się z tym, że jest odporna zarówno na skrajnie wysokie, jak i niskie temperatury. Warto jednak zadbać o regularne usuwanie liści – zalegająca roślinność może powodować odbarwianie betonu.

 

Dodatkowo kostka brukowa jest prosta w utrzymaniu. Jej struktura znacznie ułatwia odśnieżanie zimą. Także wiosną, latem i jesienią, zajmowanie się kostką brukową nie sprawia większych trudności. Jej jedyny minus odnośnie pielęgnacji to kwestia wyrastania roślin i mchu pomiędzy pojedynczymi kostkami. Burzy to estetykę materiału, dlatego konieczne jest regularne usuwanie.

 

Zakup kostki brukowej nie jest trudnym zadaniem. Materiał dostępny jest w różnych wzorach oraz kolorach. Można z łatwością dopasować strukturę, kształt, a nawet wzór kostki do własnych preferencji. Układanie kostki brukowej można powierzyć fachowcom lub zająć się tym na własną rękę. Można tworzyć dowolne wzory, puścić wodze fantazji i zaaranżować przestrzeń, jaka tylko się zamarzy.

Kostka brukowa to jeden z rodzajów nawierzchni, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. Materiał ten posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Jedną z nich jest cena kostki brukowej. Najtańsze są modele betonowe, które nie kosztują zbyt wiele. Znacznie droższe są modele wykonane z naturalnego kamienia, np. granitu. Jednak przy zakupie kostki brukowej, oprócz cech wymienionych powyżej, należy wziąć pod uwagę również kwestie takie jak: grubość warstwy ściernej kostki, data wyprodukowania kostki brukowej, technologię wykorzystaną do wykonania kostki dekoracyjnej, a w przypadku barwionej kostki brukowej należy sprawdzić jakie są jakość oraz rodzaj użytych barwników.