Koń jaki jest, każdy widzi… Czy na pewno?

Konie to niezwykle inteligentne, piękne, silne, a przy tym pełne gracji zwierzęta. Pierwsze próby ich udomowienia sięgają nawet 3 tysięcy lat p.n.e.! Od tamtego czasu towarzyszą człowiekowi w najróżniejszych pracach, służąc również jako wierzchowce oraz zwierzęta pociągowe. Stanowią także ważną część historii naszego narodu (warto tu wspomnieć chociażby tradycję rycerską, husarię, szlacheckie polowania i kuligi). Nic więc dziwnego, że konie zostały również docenione przez artystów, którzy zaczęli uwieczniać zwierzęta te na swoich dziełach. Co więcej dla wielu malarzy stanowiły wręcz ulubiony temat! Obrazy z końmi cieszyły się olbrzymią popularnością w przeszłości, zdobiąc ściany szlacheckich dworków oraz eleganckich domów. Współcześnie nie straciły jednak nic na swojej atrakcyjności i wciąż są doskonałym wyborem dekoracyjnym, o czym przekonywał nas zaproszony do rozmowy ekspert od aranżacji mieszkań.

Znane obrazy: konie na płótnach mistrzów

Jak zaznaczyliśmy już wcześniej, malarze – zarówno polscy jak i zagraniczni – uwielbiali malować konie. Zwierzęta te podziwiać możemy więc na wielu znanych obrazach. Oczywiście decydując się na reprodukcję któregoś ze sławnych dzieł musimy pamiętać, iż każdy z artystów posiadał swój niepowtarzalny, indywidualny styl. W dużej mierze to właśnie z niego wynika bowiem dekoracyjny potencjał danego wzoru. O kilka wskazówek w tym zakresie poprosiliśmy eksperta z firmy Redro.pl.

obraz Francisco Goya – Hannibal

– Reprodukcje znanych obrazów na których pojawiają się konie oferują naprawdę olbrzymie możliwości dekoracyjne. Pośród tysięcy obrazów z pewnością uda się znaleźć taki, który będzie odpowiadał nam zarówno kolorystyką, jak i ogólną estetyką. Dzieła kilku konkretnych malarzy powinny jednak szczególnie zwrócić naszą uwagę. Na obrazach postimpresjonisty Edgara Degasa zawsze kluczowym elementem jest ulotny nastrój chwili. Nie inaczej jest w przypadku jego „Wyścigów konnych”. Reprodukcja tego konkretnego dzieła znakomicie sprawdzi się w pastelowym otoczeniu, na przykład w niewielkiej sypialni. Dla odmiany u artystów z okresu romantyzmu – Francisko Goi czy Eugene’a Delacroix, dominują mocne kontrasty. Pędzla pierwszego z nich jest między innymi „Hannibal zwycięzca przekraczający Alpy” – wspaniałe dzieło przedstawiające wodza Kartaginy obok jego wiernego wierzchowca. Reprodukcja tego konkretnego obrazu świetnie sprawdzi się w otoczeniu nawiązującym do estetyki retro, a więc wyposażonym w drewniane meble i stawiającym na klasyczną elegancję. W stylu Delacroix mocniej zaznaczony jest natomiast kolor. Dlatego też drukowana na płótnie kopia „Owidiusza wśród Scytów”, płótna na którym sylwetka konia znajduje się na pierwszym planie, idealnie sprawdzi się jako główna dekoracja ożywiająca duże pomieszczenie, na przykład salon.

Nowoczesne i awangardowe obrazy konie w nowoczesnym stylu

obraz koń abstrakcja

Obrazy z końmi  świetnie skomponują się jednak nie tylko z klasycznym wystrojem. Również w połączeniu z nowoczesną stylistyką będą prezentować się ciekawie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednio wyraziste wzory na przykład drukowane na płótnie zdjęcia lub grafiki cyfrowe. Zaproszony do rozmowy ekspert sugeruje, że dobrym wyborem będą zwłaszcza obrazy wielokolorowe, o ostrych, żywych barwach.

– Współcześni fotografowie bardzo chętnie obierają za temat swoich zdjęć konie. Niektóre z ich kadrów to prawdziwe arcydzieła! Na grafikach popularne są natomiast motywy geometryczne, albo sylwetki koni namalowanych jedną linią. Mnie osobiście najbardziej podobają się odważne wzory pełne symboli oraz dodatkowych znaczeń. Mogą być one niebanalnym dodatkiem do nowoczesnego salonu lub sypialni – przekonuje nasz ekspert.

Jeśli zależy Wam na tym, aby w ciekawy sposób wyeksponować obraz, można wybrać opcję wydrukowania go na kilku płótnach, tworzących jedną całość w ramach dyptyku lub tryptyku. Taka dekoracja będzie szczególnie dobrze wyglądać zwłaszcza w przypadku nieco większego pomieszczenia.

Obrazy z końmi nawiązujące do klimatów Dzikiego Zachodu

obraz koń salon

Kowboje, Indianie, rancza, zapierające dech w piersiach widoki oraz dzikie, piękne mustangi to klimat rodem z amerykańskich westernów. Tego rodzaju stylistyka również może okazać się ciekawym pomysłem na aranżację domu lub mieszkania. Jak w prosty sposób urządzić takie wnętrze? W kilku słowach opowiedział o tym zaproszony ekspert wnętrz.

– Ostatnio bardzo modne stały się indiańskie łapacze snów i szydełkowe makramy. Takie dekoracje można łatwo wykorzystać, aby nieco zmienić charakter wybranego pomieszczenia. Wystarczą drewniane meble oraz leżący pod łóżkiem kolorowy, rustykalny dywan. Nastroju dopełnią właśnie obrazy. Najlepiej wybrać te, przedstawiające konie ozdobione w indiańskim stylu (piórami, koralikami, z sierścią pomalowaną w różne wzory), albo klasyczne mustangi, kojarzące się z Dzikim Zachodem.

Dodaj komentarz