Klimatyzacja w domu, jak wybrać najlepiej?

Klimatyzatory to urządzenia powszechnie montowane w biurowcach i budynkach przemysłowych, jednak coraz częściej znajdują zastosowanie także w domach jednorodzinnych. Jest to najprostsza metoda zapewnienia optymalnych warunków temperaturowo – wilgotnościowych, a pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa zdecydowanie dłużej niż tylko przez okres letnich upałów, bowiem coraz chętniej wykorzystujemy klimatyzator również, jako urządzenie grzewcze.

Powietrze w domu wymaga filtracji i to zapewnia nam to klimatyzacja. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki, pyły, kurz i alergeny, tym samym wpływa dobroczynnie na zdrowie. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików, osób cierpiących na choroby płuc oraz domów, w których są małe dzieci. Dodatkowym atutem jest brak przeciągów i podmuchów powietrza, a możliwość regulowania temperatury i wilgotności wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Decydując się na montaż, musimy się zastanowić, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się klimatyzatory typu split (http://klimatyzacjahitachi.pl/kategoria-produktu/twoj-dom/klimatyzacja/), które składają się z dwóch połączonych ze sobą elementów – jednostki zewnętrznej, montowanej na ścianie lub dachu, której zadaniem jest odprowadzenie ciepła poza budynek oraz jednostki wewnętrznej, montowanej na ścianie lub pod sufitem, służącej do schładzania powietrza. Drugi rodzaj klimatyzatorów to urządzenia monoblokowe, w których wszystkie elementy zintegrowane są w jednej obudowie, co niestety ma wpływ na głośniejszą pracę w porównaniu do klimatyzatorów typu split. Montuje się je w oknie lub w ścianie zewnętrznej budynku, bądź przenośnie umieszczając je w domu, a ciepłe powietrze odprowadzane jest za pomocą elastycznego przewodu wystawionego za okno. Jest to jednak mało komfortowe rozwiązanie oraz wpływa na efektywną pracę i większe zużycie energii, ponieważ  przez uchylone okno wciąż będzie napływać ciepłe powietrze. Natomiast funkcja grzewcza klimatyzatorów jest przydatna w okresach przejściowych, gdyż ich moc nie jest na tyle duża, aby zapewnić odpowiednią temperaturę zimą.

Klimatyzator jeszcze do niedawna uznawany był za luksus, jednak obecnie coraz częściej spotykany jest w prywatnych domach. Jeśli budynek w okresie letnim za bardzo się nagrzewa, klimatyzacja z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Najpopularniejsze są przenośne lub typu split, trzeba jednak przemyśleć wybór, aby ostatecznie nie być rozczarowanym z efektów chłodzenia.

Dodaj komentarz