Kilka sposobów na osuszanie ścian

 

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka najskuteczniejszych sposobów na osuszanie ścian, po ich uprzednim zawilgoceniu.

Osuszanie za pomocą nagrzewnic

Polega na ogrzaniu powietrza wewnątrz pomieszczeń do odpowiedniej temperatury. Na skutek czego następuje wzmożone odparowywanie wilgoci z warstw powierzchniowych fundamentu. Skutkiem ubocznym może być transportowanie zmagazynowanej wody w głąb muru. W wyniku
stosowania tej metody często uzyskuje się tylko pozorne osuszenie warstw murów.

Metoda mikrofalowa

Polega na wprowadzeniu do muru falowodów powierzchniowych fal ciągłych o częstotliwości pracy 2450 MHz. Po zaabsorbowaniu energii wewnątrz fundamentu, dochodzi do transportu wilgoci w kierunku powierzchni. Druga faza polega na odparowaniu wilgoci na powierzchnię fundamentów. Czas osuszania pomieszczeń z reguły wynosi kilka dni – wadą jest szkodliwość mikrofal.

Metoda kondensacyjna

W skocie, metoda ta polega na skraplaniu wody. Dzięki temu, znacznie zmniejsza się wilgotność
w środku pomieszczeń, a  wilgoć zawarta w murze odparowuje. Czas osuszania wynosi zwykle kilka miesięcy.

Metoda absorpcyjna

Ten proces osuszania polega na wymianie wilgoci powietrza obracanego w rotorze. Wilgoć zostaje zaabsorbowana przez absorbent i odprowadzana na zewnątrz przez powietrze o wysokiej temperaturze. Czas osuszania wynosi zwykle kilka miesięcy.

Termoiniekcja

Do nawierconych otworów w murze wprowadza się suche powietrze o określonej temperaturze (pozwalającej na odprowadzenie wilgoci). Do przeprowadzenia tej metody niezbędny jest zestaw urządzeń termowentylacyjnych. Czas osuszania wynosi zwykle kilka miesięcy.

Metoda elektrofizyczna

W pomieszczeniu, które ma zostać osuszone, zawiesza się skrzynkę elektryczną. Ma ona wytwarzać pole elektromagnetyczne, powodujące osuszanie murów.

Metoda podcięcia muru

Polega na podcięciu muru, w skutek czego powstaje mała szczelina. Następnie zostaje ona wypełniona płytą z odpornego na przenikanie wilgoci tworzywa. Jest to solida i długotrwała blokada przeciw wilgoci kapilarnej.

Artykuł powstał na podstawie materiałów przygotowanych przez firmę Futuro – osuszanie murów.

Dodaj komentarz