Kilka reguł układania kostki brukowej

kostka brukowa

Kostka brukowa jest praktycznym materiałem do wykańczania nawierzchni – jest odporna na ścieranie i ekstremalne warunki atmosferyczne. Można użyć jej do wykładania ścieżek, chodników, podjazdów, a nawet powierzchni przeznaczonych do ruchu samochodów o małym natężeniu. Dzięki temu, iż dostępna jest w różnych kształtach, kolorach i wielkościach, pozwala na atrakcyjne i estetyczne wykończenie otoczenia.

Układanie kostki brukowej należy poprzedzić ustaleniem, do jakich celów służyć będzie nawierzchnia – od tego zależy, jakiego materiału należy użyć. Dla nawierzchni spacerowych najlepiej nadaje się kostka o grubości ok. 4 cm, natomiast na powierzchniach obciążanych ruchem samochodowym – na podjazdach, parkingach lub nawierzchniach drogowych – kostka o grubości od 6 do 8 cm.

Inną zasadą jest to, aby wielkość kostki dobierać odpowiednio do wielkości wykładanej powierzchni. Na dużych powierzchniach układanie kostki brukowej najlepiej zrealizować wybierając materiał o większym rozmiarze, natomiast przestrzeń mniejsza i skomplikowana, np. kręte ścieżki, najlepiej wykładać kostką drobniejszą. Duża kostka dodatkowo optycznie podkreśli przestrzeń, natomiast mniejsza umożliwi staranne wykończenie nawet wąskich i trudno dostępnych miejsc. Odpowiednie dobranie wielkości kostki do powierzchni pozwoli także ekonomicznie wykorzystać materiał, bez konieczności docinania materiału.

Układanie kostki brukowej często polega również na tworzeniu graficznych wzorów z wykorzystaniem różnych kolorów. Warto pamiętać, iż wyraziste wzory najlepiej stosować na dużych powierzchniach, z użyciem kostek w maksymalnie trzech kolorach. W przeciwnym razie możemy stworzyć wrażenie chaosu. Na małych powierzchniach najlepiej ograniczyć się do dwóch kolorów, w tym jednego dominującego. Wybierając kolory na miejsca narażone na zabrudzenia dobrze jest wybrać ciemniejsze barwy.

Prace warto zakończyć zaimpregnowaniem kostki lub wybrać materiał impregnowany fabrycznie. Pozwoli to na utrzymanie jej przez dłuższy czas w dobrej kondycji.
Układanie kostki brukowej w Lublinie – http://jkbrukarstwolublin.pl

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz