Jakie blaty do kuchni wybrać? Trendy na 2020

Jeśli projektujemy kuchnię, po wyborze koloru ścian, zaprojektowania szafek przychodzi czas na trudną decyzję wybór blatu kuchennego. Zastanawiamy się, który materiał blatu: drewno lub kamień, beton, kompozyt lub metal – będzie pasował nie tylko do wyglądu nowej kuchni, ale także do tego, jak będziemy jej używać? Opcje mogą wydawać się nieskończone, ale warto poświęcić czas, aby dobrze wykończyć tę roboczą powierzchnię.

Jak wybrać najlepsze blaty kuchenne?

Blaty kuchenne będą używane do przygotowywania, serwowania i potencjalnie, spożywania posiłków i będą musiały wytrzymać regularne, intensywne czyszczenie. Stanowią naturalny punkt centralny w kuchni, uzupełniając szafki kuchenne i podłogi w kuchni, stając się kluczowym elementem procesu projektowania. Będziemy ich używać wiele razy dziennie, więc ważne jest, aby wybrać rodzaj blatu kuchennego, a także jego powierzchnię, która będzie pasować do naszego stylu życia.

Oprócz rozważania wyglądu weźmy pod uwagę np. następujące kwestie:

• Czy jesteśmy przygotowany na utrzymanie blatów (np. Marmuru, drewna), czy chcemy materiał bezobsługowy?

• Czy mamy tendencję do stawiania gorących patelni prosto na powierzchni roboczej ?

• Czy jesteśmy przygotowany na utrzymanie powierzchni roboczej o wysokim połysku, czy może matowe wykończenie byłoby lepiej dopasowane do Twojej rodziny (tj. Masz małe dzieci, które lubią wszystko dotykać)?

Wybór odpowiedniego materiału blatu kuchennego

Po ustaleniu, jakie funkcje ma pełnić blat, podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest materiał. Najczęstsze opcje to: kamień, drewno, sztuczny kompozyt i laminat, z których każda ma swoje unikalne właściwości.

Kamień naturalny i drewno, z ich różnorodnymi kolorami i oznaczeniami, wyglądają oszałamiająco w tradycyjnej kuchni, ale mogą zarysować i zabrudzić, wymagając uszczelnienia i regularnej konserwacji.

Bezproblemową alternatywą jest sztuczny materiał kompozytowy, taki jak kwarc, które łączą naturalne minerały z żywicą, tworząc bardzo trwałe powierzchnie nieporowate i łatwe do czyszczenia. Mogą być one jednak kosztowne i wymagają specjalistycznego montażu.

Jeśli mamy ograniczony budżet, laminaty są najlepszym wyborem. Składając się z plastikowej nakładki i warstwy dekoracyjnej przyklejonej do sztucznej płyty, mogą naśladować setki wykończeń, od zwietrzałego drewna po marmurkowaty żyłkę, za ułamek ceny, a jednocześnie są wodoodporne.

Alternatywnie, cynk, stal nierdzewna i beton stają się coraz bardziej popularne jako sposób na uzyskanie modnego wyglądu przemysłowego.

Trendy na 2020 rok, które wpływają na wybór blatów do kuchni

Czerń. Chociaż naturalne, ciepłe odcienie powracają do trendów, czerń wraca również do kuchni! Odważmy się, aby wszystkie szafki były czarne. Jednak całkowicie czarne kuchnie są bardzo eleganckie, ale zaciemniają pomieszczenie – co nie jest idealne, jeśli kuchnia jest zamknięta od reszty domu. W takim przypadku czarne sprzęty agd mogą być dominującym akcentem, podobnie jak płytki, armatura. Można wtedy mieć tylko niektóre szafki całkowicie czarne lub zastosować czarny blat z kwarcu. Taki blat w przeciwieństwie do np. blatu marmurowego może mieć bardzo ciemną kolorystykę.

Matowe wykończenie kuchni. Nowy sezon 2020/2021 poszukuje bardziej nowoczesnego, klasycznego wyglądu z wyciszonymi i matowymi powierzchniami, gdzie wykwintny ciemny kamień z granitu, marmuru lub kwarcu dają niewielką różnicę w odcieniach.

Uniwersalna wyspa kuchenna. W 2020 r. projektanci będą coraz bardziej zainteresowani ideą dużej wielofunkcyjnej wyspy kuchennej. Aby mogły służyć jako miejsce do gotowania, do jedzenia, a czasem nawet miejsce do pracy. Dzięki temu wielu członków rodziny może jednocześnie korzystać z wyspy i stanowi alternatywę dla typowego stołu kuchennego. Granitowe lub kwarcowe blaty doskonale nadają się na blaty wyspy, lub jako materiał na całe jej wykończenie wraz z bokami.

Nie spieszmy się, wybierając najlepszy blat kuchenny do swojego domu, ponieważ może to być inwestycja, która nie tylko ożywi starą kuchnię, ale może również zwiększyć wartość mieszkania lub domu. Każdy rodzaj blatu ma swoje zalety i wady, dlatego przed dokonaniem zakupu upewnijmy się, że dokładnie wiemy, który blat pasuje do Twoich wymagań i stylu życia.

Sprawdź: http://prodmar.com.pl/blaty-kuchenne-kwarcowe