Jaki piec wybrać? Przegląd pieców domowych

Któż nie chciałby mieć kominka, tego romantycznego, przyjemnego i w pełni naturalnego źródła ciepła. Wybór jednak odpowiedniego modelu lub rodzaju może okazać się trudnym zadaniem, dlatego też warto wiedzieć jaki kominek pasuje do danego wnętrza.

Kominek, ale jaki

Zgodnie z przepisami prawa, kominek może stanowić tylko dodatkowe źródło ciepła, dlatego też wybierając idealny dla nas egzemplarz, dobrze jest zwrócić uwagę na kwestie takie jak jego budowa, sposób rozprowadzania ciepła czy też ewentualne ingerencje w strukturę budynku związane z montażem wkładu kominkowego.

Do domów jednorodzinnych dobrym wyborem są komiki z systemem DGP, czyli dystrybucją ciepłego powietrza. Jest to wydajny sposób wykorzystywania ciepła powstającego podczas spalania drewna. Modele takie za pomocą zamontowanych wentylatorów wymuszają wtłaczanie ciepłego, ogrzanego powietrza do pokoi oraz innych pomieszczeń, gdzie nie dociera ono samoczynnie. Tego rodzaju system doskonale sprawdzi się w nieruchomościach o dużym metrażu i nieregularnym kształcie lub z dużą ilością ścian, zakrętów i wnęk.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, podłączony bezpośrednio do instalacji centralnego lub podłogowego ogrzewania, przez które ciepło rozprowadzane jest po całej powierzchni domu lub mieszkania. Jak widać, jest to praktyczne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie energii ze spalanego drewna do ogrzania pomieszczeń, a także na zmniejszenie rachunków związanych z ogrzewaniem domu.

W bloku też można

Jeżeli mieszkamy w bloku, a bardzo zależy nam na kominku, to jest na rynku produkt, który spełni nasze marzenia. To nic innego jak biokominek, czyli urządzenie przypominające z wyglądu prawdziwy kominek, ale taki, który nie potrzebuje do działania przewodów kominkowych.

Specjalne biopaliwo ulega całkowitemu spaleniu, a emitowana jest tylko para wodna oraz zupełnie nieszkodliwe ilości dwutlenku węgla. Na zainstalowanie tego rodzaju urządzenia w naszym mieszkaniu nie potrzebujemy zezwoleń, zgód ani innych dokumentów urzędowych. Dodatkowym plusem jest możliwość używania wonnych olejków i substancji zapachowych, co zdecydowanie wpływa na poprawę samopoczucia.

Gdzie kupować kominki

Żeby zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z wadliwym lub źle wykonanym sprzętem warto kupować w sprawdzonych miejscach, takich jak sklep.kominkigp.pl. Dostępna jest tam ogromna liczba kominków wszelkiego typu, specjalistycznych akcesoriów oraz środków przeznaczonych do ich serwisowania, oraz pielęgnacji.