Jaki jest koszt budowy domu? Sprawdź aktualną cenę!

koszt budowy domu

Analiza kosztu budowy domu pokazuje, że staje się on coraz większy. Potwierdzeniem są też statystyki, które ukazują wzrost nawet o… 3%! A zdaniem projektantów, następne lata nie przyniosą zadowalających dla inwestorów znaków. Jednak jak duże? Odpowiadamy!

Koszt budowy domu nieustannie wzrasta

Za tak wysokimi cenami stoją nowe przepisy na temat energooszczędności budynków. Czyli konieczności zastosowania solarów służących do podgrzewania wody lub zamiany kotła gazowego na kocioł na biomasę. Ale to nie wszystko! Zaostrzone zostały również współczynniki izolacyjności cieplnej przegród. Tego typu zmiany egzekwują budowanie domów, które wyróżniają się większą energooszczędnością.

Za co zapłacimy podczas budowy domu?

Roboty ziemne i przygotowanie fundamentów to niemal 10% całkowitego kosztu budowy domu. I to one są pierwszym etapem budowy domu. Najwyższą ceną opatrzone są materiały do przygotowania inwestycji do stanu surowego zamkniętego. Uwzględniają one koszty stropów, pokrycia dachowego, schodów, okien, drzwi, ścian nośnych, balustrad. Koszty odpowiadają więc 50% całkowitych kosztów. Blisko jedna czwarta budżetu przeznaczona jest na to, aby doprowadzić inwestycję do stanu wykończonego. Wykonanie instalacji, w tym elektrycznej, gazowej czy wodociągowej, opiewa na około 15% kosztu budowy domu.

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 100 m2?

Szacunkowo koszt budowy domu o powierzchni 100 m2  bez poddasza użytkowego wynosi 142 tysiące złotych. Wykonanie fundamentów i wzniesienie ścian nośny to koszty rzędu około 38 tysięcy złotych. Kolejnym etapem są ściany działowe, uwzględnienie kominów, wentylacji czyli kolejne 12 tysięcy złotych. Jeśli projekt inwestycji nie obejmuje poddasza użytkowego, wystarczający będzie strop drewniany o szacunkowej cenie 26 tysięcy złotych. W cenie są zarówno niezbędne elementy konstrukcyjne jak i robocizna. Na tym etapie realizacji przechodzimy do dachu, który opiewa na kwotę 15 tysięcy złotych. Później skupiamy się na wykończeniu, czyli zakupie rynien, wyłazu dachowego, jak i docieplenie dachu na stropie, które kosztować nas będzie blisko 45 tysięcy złotych. Doliczyć do kosztów należy również zakup drzwi, jak i okien.

A ile jest koszt budowy domu o powierzchni 140 m2?

Wiele inwestorów zamiast domu parterowego wybiera konstrukcję piętrową, która uwzględnia poddasze użytkowe. Koszt surowego stanu domu o powierzchni 140 m2 to koszt na poziomie 158 tysięcy złotych. Za fundamenty, ściany nośne i działowe będzie musieli zapłacić blisko 63 tysięcy złotych. Kominy i wentylacja to koszt rzędu 6,5 tysięcy złotych. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę dwa stropy, które przyniosą koszty opiewające na kwotę 38 tysięcy złotych. Spełnienie marzenia o przestronnym balkonie będzie nas kosztować 5 tysięcy złotych. Kompletny dach, czyli dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną, to kolejne 38 tysięcy złotych. Szczegółowe kosztorysy budowy domów o różnych powierzchniach znajdziesz na tej stronie.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz