Jak utrzymywać w czystości basen ogrodowy

Na nic nie zda się najpiękniejszy nawet basen w ogrodzie, jeśli nie będzie utrzymywany w czystości. Woda powinna być bezpieczna dla użytkowników basenu, w tym przede wszystkim dla dzieci. Każdy posiadacz basenu pragnie też, by była to woda klarowna, przez którą pięknie widać dno: to bardzo cieszy oczy. Niestety, osiągnięcie i utrzymanie takiego stanu wymaga nieco pracy i sporo kosztuje.

Woda nie jest tania, a będzie stopniowo drożeć, dlatego lepiej ją oczyszczać, niż wymieniać. Oczywiście do pewnego stopnia i tak trzeba będzie uzupełniać jej stan, ale fachowcy twierdzą, że wymiana pięciu procent wody tygodniowo w zupełności wystarczy.

Grunt to pompy i filtry

W prywatnych basenach przyogrodowych najczęściej stosuje się skimmery zasysające wodę. Są one wyposażone w filtry, które zatrzymują większe zanieczyszczenia wyłapane z tafli. Następnie woda trafia do pompy zawierającej kolejny filtr – ten zatrzymuje już drobne zanieczyszczenia.

Część zanieczyszczeń opada na dno. Stamtąd usuwane są przy pomocy specjalnego odkurzacza. Urządzenie to może wykorzystywać system pompowania i filtracji wody albo być od niego całkowicie niezależne. Najczęściej kupowane są odkurzacze, które samodzielnie poruszają się po dnie basenu. Niektóre umieją też czyścić jego ściany.

Oczyszczanie powierzchni można też wykonywać ręcznie za pomocą siatek na długim kiju. Rzecz jasna, co kilka dni trzeba także oczyszczać każdy filtr do basenu.

Lepiej zapobiegać niż mieć dużo do sprzątania

Basen powinien się znajdować jak najdalej od drzew: tym sposobem do wody wpadnie mniej liści. Ileś i tak się w nim znajdzie – wiatr, zwłaszcza silniejszy, potrafi przenosić liście na duże odległości. Do pewnego stopnia można jednak zapobiegać zanieczyszczaniu wody z zewnątrz. Do tego celu używane są specjalnie folie nawijane na rolki. Ilekroć basen nie jest używany, należy go taką folią przykryć. Użycie do tego celu folii solarycznej sprawi, że przykryta nią woda nie będzie tracić ciepła.

Alternatywą jest zadaszenie basenu, wykonane tak, by można było szybko i bez wysiłku zasłonić lub odsłonić basen.

Czyszczenie to nie wszystko

Aby w basenowej wodzie można było pływać bez obaw o zdrowie, trzeba ją też uzdatniać. Chodzi tu o dezynfekcję, zapobieganie mętnieniu oraz utrzymywanie właściwego odczynu pH. Dezynfekcję przeprowadza się najczęściej przy pomocy preparatów zawierających chlor, które wlewa się do basenu lub (tabletki) wrzuca. Istnieją też inne, ale droższe metody chlorowania wody.

No i wreszcie glony: one również mogą się dać we znaki posiadaczowi basenu. Ich rozwój można powstrzymywać wspomnianym chlorowaniem oraz stałym przepompowywaniem wody.

Dodaj komentarz