Jak skutecznie osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Zalane mieszkanie… Brzmi trochę jak senny koszmar, a na pewno zwiastuje duży problem. Bo co zrobić, kiedy sąsiad nad nami nie zapanuje nad kąpielą z bąbelkami, rura nie udźwignie rdzawego brzemienia lub dach zmęczony opadami da za wygraną i zacznie przeciekać? Odpowiedź jest prosta. Osuszyć.

Jak się do tego zabrać?

Skuteczne osuszenie mieszkania po podtopieniu absolutnie nie jest rzeczą niemożliwą. Jeśli zalanie nastąpi w okresie letnim, pierwsze, co należy zrobić, to otworzyć wszystkie okna i drzwi. Jeśli posiadamy własne ogrzewanie, choć upał na zewnątrz może nas do tego zniechęcać, warto podkręcić kurek. Natomiast jeśli za oknem mróz i śnieg należy liczyć się z tym, że ta metoda okaże się bardziej czasochłonna i należy wtedy wspomóc się odpowiednimi osuszaczami. Absorbują one wilgoć, skraplają wodę i usuwają ją tym samym z miejsc, w których nie powinna być. Można również wykorzystać wentylatory promieniowe, które pomagają w prawidłowej cyrkulacji powietrza. Faktem jest, że te urządzenia te nie wyróżnia niska cena, dlatego można wspomóc się firmami wypożyczającymi tego rodzaju sprzęt. Pamiętajmy także o formalnościach związanych z ubezpieczeniem, jeśli je posiadamy.

Zajrzyj w każdy zakamarek

Osuszanie mieszkania po zalaniu wiąże się także z usuwaniem wody spod podłogi. Niestety, samoistnie nie wyparuje i może spowodować ogromne szkody, dlatego warto sprawdzić wszystkie miejsca zagrożone wilgocią. Łuszcząca się farba, podnoszące się panele czy wyginanie się listew przypodłogowych niech będą dla ciebie poważnym ostrzeżeniem, że należy jak najszybciej działać! Można oczywiście zedrzeć całą podłogę, ale chyba większość z nas na samą myśl o tym dostaje gęsiej skórki. Co więc zrobić, aby nie nadszarpnąć zbytnio nerwów? Zastosować specjalne urządzenie przepuszczające przez daną powierzchnię suche powietrze, np. urządzenie oparte na systemie Drymat. W tym przypadku wystarczy jedynie nawiercić parę otworów w podłodze. To na pewno lepsze rozwiązanie niż odrywanie podłogi, po której chodziło się latami.

Jak osuszyć mieszkanie po powodzi?

W przypadku bardzo poważnego i długotrwałego zalania, konieczne jest zastosowanie wszystkich dostępnych metod osuszania oraz skorzystanie z pomocy fachowca, który dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz profesjonalnym sprzętem. Trzeba również pomyśleć o dezynfekcji, ponieważ wilgoć powoduje rozwój grzybów, bakterii oraz szkodliwej pleśni. W tym przypadku warto zainwestować w ozonowanie murów bądź użyć specjalnych środków chemicznych. O czym jednak nie wolno zapominać od początku, kiedy pojawia się taki problem, jak zalane mieszkanie? Co robić? Nie panikować i zastosować powyższe rady!

Dodaj komentarz