Jak montować schody na beton?

Mając już gotowy stan surowy budynku, należy zabrać się za odpowiednią aranżację. Podlegają jej nie tylko pomieszczenia, ale również coś, o czym myślimy często na końcu – schody wewnętrzne. Wybetonowane stopnie, będące częścią konstrukcji budynku trzeba pokryć odpowiednim materiałem, żeby pasowały do reszty wnętrz albo, jeśli chcemy zachować wystrój betonu, odpowiednio zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami i kruszeniem się stopni schodowych. Dzisiaj przyjrzymy się temu, co oferują schody na beton z  drewna litego.

Klasyczne stopnie drewniane

Zwykle na stopnice, czyli wierzchnie części stopni, używa się twardych gatunków drewna, takich jak dąb, buk albo jesion. Twarde gatunki drewna egzotycznego również można zastosować, ale mogą okazać się nieco droższe, niż nasze rodzime gatunki. Natomiast jeśli chodzi o podstopnice, czyli część pionowa stopnia, można zrealizować z płyty zbrojonej włóknem szklanym. Jest też możliwość mieszania materiału drewnianego z innym, np. płytami MDF oklejanymi sklejką albo ceramiką, która w połączeniu z klasycznym drewnem daje całkiem interesujące rezultaty.

Jak dobrać odpowiedni materiał?

Na początek zajmijmy się stopnicami. Częste wchodzenie i schodzenie po schodach wystawia je na ciężkie próby, gdyż nieustannie pocieramy obuwiem po ich powierzchni. Dlatego kiedy wybieramy stopnice, powinniśmy myśleć o takim materiale, aby był odporny na zniszczenie. Jeśli znowu chodzi o podstopnicę, jest ona narażona na częste uderzanie czubków butów lub innego obuwia. Dlatego tutaj również warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, albo jakiś rodzaj okładziny, która będzie chroniła drewno.

To nie koniec pracy, gdyż musimy zdecydować się na rodzaj połączenia podstopnicy i stopnicy. Różnice temperatur często prowadzą do pęknięć, więc to nie taki błahy problem, jak mogłoby się wydawać. Jak widzimy, schody na beton wyglądają pięknie, ale niestety wymagają nieco pracy.

Artykuł powstał przy współpracy producenta schodów na beton helta.pl