Jak działają kotły elektrodowe? Poznaj tanie i efektywne ogrzewanie na prąd

kotły elektrodowe

Ogrzewanie domów i mieszkań za pomocą prądu powszechnie kojarzy się z wysokimi kosztami. W rzeczywistości istnieją metody ogrzewania elektrycznego, które zużywają niewiele energii i jednocześnie cechują się wysoką efektywnością. Dowiedz się więcej o kotłach elektrodowych.

  1. Czym są kotły elektrodowe?
  2. Jakie są zalety kotłów elektrodowych?

Kotły elektrodowe są alternatywą dla innych metod ogrzewania budynków za pomocą prądu. Grzejniki elektryczne, folie grzewcze oraz piece kaflowe z elektrycznymi wkładami sprawdzają się znacznie słabiej i generują wyższe rachunki. Poznaj zalety kotłów elektrodowych.

Czym są kotły elektrodowe?

Ogrzewanie elektrodowe polega na wytwarzaniu ciepła za pomocą prądu przepływającego przez ośrodek ciekły. Przepływ odbywa się za pośrednictwem elektrod, które przesyłają prąd do ośrodka ciekłego. Dzięki temu kocioł elektrodowy służy do ogrzewania budynków.

Atutem kotłów elektrodowych jest nagrzewanie instalacji w krótkim czasie. Ciepło jest wytwarzane niemalże od razu, co sprawia, że w pomieszczeniu od razu rośnie temperatura. Piec jest wyposażony w cyfrową regulację temperatury, dlatego wyłącza się, gdy osiąga określone wartości i nie zużywa więcej energii niż potrzeba.

Co ważne, piec jonowy służy niezawodnie nawet do 40 lat. Brak grzałek niweluje problem przepalania się rusztów, powszechny w przypadku kotłów na węgiel lub ekogroszek. Dodatkowo użytkownik może podłączyć elektrodowy piec do fotowoltaiki, co zredukuje koszty ogrzewania domu lub mieszkania do minimum.

Jakie są zalety kotłów elektrodowych?

Piece elektrodowe dostępne na https://blue-install.pl/oferta/ spełniają normy emisji CO2, dlatego są przyjazne dla środowiska i nie przyczyniają się do powstawania smogu. Ogrzewanie na prąd nie wymaga również pracochłonnej obsługi – kocioł nie produkuje dymu ani popiołu, ani nie wymaga częstej konserwacji.

Ogrzewanie elektryczne za pomocą pieców elektrodowych jest produkowane w Polsce, dlatego jego serwis jest szybki i bezproblemowy. Kontakt z producentem przebiega sprawnie, co skraca ewentualny czas, w którym dom pozostaje bez działającego ogrzewania.

Kocioł elektrodowy to również tanie ogrzewanie. Jego cena jest porównywalna z kosztem zakupu pieca gazowego, a koszt zakupu energii elektrycznej obniżają panele fotowoltaiczne, które znakomicie współpracują z piecem.

Co więcej, ogrzewanie elektryczne elektrodowe jest w pełni bezpieczne. Specjalna budowa kotła chroni przed jego wybuchem oraz przed zaczadzeniem. Dzięki temu piec może stanąć nawet w tych miejscach, gdzie niemożliwe jest zamontowanie tradycyjnego ogrzewania na węgiel lub drewno.