Iglaki w ogrodzie

Rośliny iglaste są popularne dzięki ich wyjątkowemu wyglądowi oraz małym wymaganiom. Iglaki często sadzone są w ogrodach jako ozdoba lub pełnią rolę żywopłotu. Najbardziej popularnymi roślinami wybieranymi do ogrodu są : sosna, jałowiec oraz modrzew.

Iglaki mają małe wymagania, często rosną w przeciętnej gatunkowo ziemi i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Większość roślin iglastych jest mrozoodporna, więc nie straszne im także niskie temperatury. Iglaki nawet bez dodatkowego przycinania zachowują swój urok. Rośliny te zazwyczaj rosną wolno i nie osiągają dużych rozmiarów, zatem śmiało można sadzić je w mniejszych ogrodach. Doskonale odgrywają rolę tła dla innych roślin, nie przytłaczają ich.

Jałowiec jest jedną z najbardziej odpornych roślin iglastych. Jest wytrzymały na wszelakie warunki pogodowe, jest łatwy w uprawie oraz można go kupić w wielu ciekawych odmianach dzięki czemu dobierzemy odpowiedni rodzaj do naszego ogrodu. Warto pamiętać, że niektóre odmiany takie jak „Allgold”, „Blue Pacific” oraz „Loderi” mogą ucierpieć podczas srogich mrozów. Te odmiany należy okryć na zimę. Rośliny te znoszą także susze (poza jałowcem pośrednim), zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze oraz cięcie. Idealnymi warunkami dla nich są gleby lekkie, przepuszczalne, niezbyt żyzne i umiarkowanie wilgotne. Jałowce nie wymagają nawożenia ani podlewania (z wyjątkiem niektórych odmian). Mimo tak małych wymagań i minimalnych nakładów pracy jałowiec odpłaca się nam pięknym wyglądem. Zależnie od rodzaju jałowiec nadaje się do przycinania i modelowania, dzięki temu możemy nadać mu niepowtarzalny kształt. Wiele odmian (takich jak min. „Nana”, „Mother Lode”, „Golden Carpet” czy „Expansa Variegata”) nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

Sosna to jedna z najczęściej spotykanych roślin iglastych w ogrodach. Obejmuje ona ponad 100 gatunków krzewów i drzew. Najbardziej znane odmiany sosny – sosna górska, sosna czarna, sosna pospolita. Dzięki swoim licznym odmianom, jest zróżnicowana co umożliwia dobranie odpowiedniego gatunku do swoich preferencji estetycznych oraz do warunków w ogrodzie. Sosna podobnie jak jodła, ma niewielkie wymagania co do gleby oraz nasłonecznienia, jest jednak ona wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Dobrze znosi różnice temperatur oraz silne wiatry.

Modrzewie to rośliny należące do rodziny sosnowatych, mające ponad 10 gatunków. Charakteryzują się swoją długowiecznością która według niektórych źródeł podaje nawet 700 lat ! Drzewa te cenione są za szybki wzrost. Często wykorzystuje się je w formie żywopłotu ponieważ dobrze znoszą przycinanie i modelowanie oraz zanieczyszczone powietrze dlatego mogą być sadzony w dużych miastach.  Nie znosi za to ścisku oraz suszy. Warto pamiętać też o tym, że modrzew zrzuca na zimę igły co może przysporzyć dużo sprzątania jeżeli posadzimy je blisko chodników czy przejść.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz