Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Służą one do pobierania energii słonecznej i przerabiania jej w energię elektryczną, którą następnie można wykorzystać do zasilenia urządzeń domowych. Stosowanie tej technologii wpływa korzystnie na ekonomię gospodarstwa domowego poprzez ograniczenie wydatków na rachunki za prąd oraz na ekologię np. poprzez wykorzystanie elektrycznej instalacji ciepłowniczej co wpływa na redukcję emisji spalin.

Do montażu instalacji stosuje się odpowiednie, w zależności od miejsca, systemy stelaży. Bogatą ofertę posiada firma El-Sun z Krakowa, której konstrukcje montażowe cechują się wysoką jakością i wytrzymałością.

Przed przystąpieniem do montażu należy rozważyć lokalizację paneli fotowoltaicznej. Będzie ona miała wpływ na całkowity koszt inwestycji, szybkość jej ukończenia jak również na wydajność ukończonej instalacji. Należy również zwrócić uwagę na to czy w okolicy nie znajdują się obiekty mogące rzucać cień na panele tj. drzewa czy budynki. Najczęściej umieszcza się je na dachu – skośnym lub płaskim – lub na gruncie.

Konstrukcje montażowe na dach skośny

Najbardziej popularne jest lokalizowanie paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym. Jest to najtańsze rozwiązanie, ponieważ montaż konstrukcji jest łatwy i szybki. Instalację mocuje się za pomocą specjalnych haków do więźby dachowej. Instalację należy umieścić na dachu pochylonym na południe w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności poboru energii. Skierowanie jej w innym kierunku może zmniejszyć wytwarzanie energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent.

Konstrukcje montażowe na dach płaski

Umieszczenie instalacji na dachu płaskim wymaga zastosowania tzw. trójkątów montażowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie kąta nachylenia w granicach 15-45 stopni. Należy dobrze przemyśleć ich lokalizację by nie doprowadzić do niepotrzebnego powstawania cienia na panelach. To rozwiązanie jest droższe niż metoda stosowana przy dachu skośnym, jednakże dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia instalacja o tej samej powierzchni może osiągnąć większą produkcję energii elektrycznej.

Konstrukcje montażowe na grunt

Instalacja umiejscowiona na gruncie ma zalety zbliżone do tych umiejscowionych na dachu płaskim. Dodatkowym plusem jest to, że dzięki specyfice metody montażu panele mają większą wentylację niż te które znajdują się na dachu, dzięki czemu nie wolniej się przegrzewają. Ponadto prace z poziomu gruntu są łatwiejsze i bezpieczniejsze niż te prowadzone na wysokości. Wadą konstrukcji naziemnych w porównaniu z instalacjami dachowymi jest to, że wymagają one wolnej przestrzeni na działce, co nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w miejscach o zwartej zabudowie.