Funkcjonalne schody zabiegowe

schody drewniane zabiegowe

Schody to kluczowy element wszystkich domów i mieszkań wielopiętrowych. Niewielu zdaje sobie sprawę, że to, w jaki sposób zostaną one zaprojektowane, ma niebagatelny wpływ na ergonomię mieszkania, wygodę oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. W budownictwie wyróżnia się wiele wariantów budowania schodów. Dzisiaj zajmiemy się dosyć specyficznym rodzajem, jakim są schody zabiegowe.

Co to są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to niezwykle unikalny typ charakteryzujący się tym, że między poszczególnymi etapami istnieje kilka podestów, które zakręcają o 180 (lub mniej) stopni, zmieniając kierunek schodzenia lub wychodzenia w przeciwną stronę. To szczególny projekt, ponieważ w większości popularnych typów klatek schodowych, etapy stopni oddzielne są półpiętrami, które najczęściej pozostają jedno poziomowe. W przypadku schodów zabiegowych to stopnie układają się w poziomowany zakręt, co pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni na klatce schodowej. Stopnie zabiegowe znajdą swoje zastosowanie szczególnie w budynkach, w których klatka schodowa nie jest całkowicie oddzielona od reszty pomieszczeń i tworzy z nimi jedną całość.

Co wyróżnia taki typ schodów?

Takie rozwiązanie różni się od innych typów głównie tym, że stopnie na zakrętach układają się w wieloboki o trójkątnych kształtach. Takie ustawienie może wydawać się uciążliwe i niepotrzebne, aczkolwiek niektóre projekty architektoniczne wymagają zastosowania tego typu budownictwa, ponieważ klatki schodowe są zbyt małe, a zaplanowanie schodów dwu lub trójbiegowych mogłoby wiązać się ze zbyt stromym kontem ich nachylenia.

Co zyskujemy, decydują się na schody zabiegowe?

Po pierwsze podstawowym atutem schodów zabiegowych jest oszczędność przestrzeni. Po drugie musisz wiedzieć, że to także niezwykle modne rozwiązanie. Obecnie panujące trendy architektoniczne sprzyjają tego typu konstrukcjom. Dobrze zaprojektowane schody zabiegowe mogą nadać nieszablonowego wyglądu całości wnętrza i trącić w pomieszczenia nutę awangardy rodem z modernistycznych rezydencji.

Jak zaaranżować klatkę schodową?

Schody zabiegowe mogą zostać wykończone dowolnym rodzajem konglomeratu i barierek. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów schodów inwencja twórcza zostaje ograniczona tylko i wyłącznie przez parametry budynku i preferencje właściciela. W nowoczesnych projektach bardzo często stosuje się konglomerat z kamienia oraz lampy LEDowe. Dzięki odbitemu światłu na klatce tworzy się ciekawy klimat, który zachwyci wszystkich gości.
Podsumowując, decydując się na schody zabiegowe, stawiamy na nowatorskie i funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko nada niepowtarzalnego charakteru, ale także pozwoli na zaoszczędzenie cennego miejsca w wymarzonym domu lub mieszkaniu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz