Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie salonu

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Tutaj odbywamy spotkania rodzinne i ze znajomymi, relaksujemy się, czasami uczymy lub pracujemy. Nierzadko jest to pomieszczenie z wydzieloną strefą sypialnianą, szczególnie w małych mieszkaniach.

Oświetlenie jest niezbędne, bo dodaje walorów użytkowych. Odpowiednio dobrane lampy sprawdzają się podczas wydzielania stref, nadają charakteru poszczególnym z nich, a także całą przestrzeń są w stanie utrzymać w harmonii. Bez nich nie obejdzie się żadna dopracowana aranżacja. Jak zatem dobrać lampy do salonu, by zyskać na pomieszczeniu wygodnym w codziennym użytkowaniu i przyjaznym dla oka domowników oraz gości?

Światło główne – dla ogólnej wygody

Podstawą jest zastosowanie światła głównego, czyli ogólnego. Takiego, które rozświetli całą przestrzeń i pozwoli na jej swobodne użytkowanie, niezależnie od pory dnia czy nocy. W tej roli sprawdzają się klasyczne lampy wiszące lub nowoczesne plafony, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/.

Oświetlenie wiszące najlepiej umieścić w centralnym punkcie salonu. Dobrym rozwiązaniem są konstrukcje z regulowaną długością linki, które dają szansę na idealne dopasowanie do wnętrza. Coraz chętniej wybierane są nowoczesne plafony, a to za sprawą gwarancji równomiernie rozpraszanego światła. Ponadto zajmują niewiele miejsca, są niemalże płaskie, mogą posiadać regulowane źródła światła, ich dekoracyjność podkreśla zaś wystrój wnętrza.

Światło w poszczególnych strefach

Wielofunkcyjny salon wymaga podziału na strefy. Każda z nich będzie potrzebowała innego rodzaju oświetlenia, przy czym wszystkie zastosowane lampy muszą mieć spójny charakter. Wystarczy jednak ten sam styl, kolor, materiał lub detal, by wyróżnić każdą ze stref, jednocześnie nie tracąc na tak ważnej harmonii i równowadze całej aranżacji.

W strefie relaksu sprawdzają się lampy wiszące, które dodatkowo są zintegrowane ze ściemniaczami. Dzięki temu można stworzyć atmosferę odpowiednią do wspólnego oglądania telewizji bądź korzystania z innego rodzaju rozrywki.

W części przeznaczonej na odpoczynek i sen przyda się lampa podłogowa, która zapewni dobre oświetlenie całej strefy. Dodatkowo warto instalować kinkiety, które odpowiadają za oświetlenie zadaniowe. Przydają się szczególnie wieczorem, gdy tuż przed snem domownicy chcą np. poczytać książkę.

Przestrzeń organizowana z myślą o wspólnych posiłkach, a niekiedy nauce bądź pracy, chociażby przy dużym stole, wymaga oświetlenia różnorodnego. Takiego, które pozwala na dopasowanie natężenia światła i kierunku jego padania do aktualnych potrzeb. Tutaj można zatem postawić na miks lamp wiszących lub plafonów z dodatkowymi punktami świetlnymi – lampą stołową lub lampą podłogową.

Oświetlenie dekoracyjne

Aranżacja salonu to element, którego nie można pominąć podczas urządzania. Wystrój uczestniczy w budowaniu atmosfery wnętrza, sprawia, że domownicy czują się tu dobrze, bezpiecznie i mogą liczyć na funkcjonalność oraz estetykę salonu. Stawia się zatem na dekoracje, które są kropką nad i. Nie muszą to być jednak typowe artykuły ozdobne, tym bardziej w pomieszczeniu minimalistycznym i niewielkim, gdy liczy się oszczędność przestrzeni. Wystarczy wybrać lampy, które będą zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, dekoracyjne, podkreślające wystrój i sprawiające, że światło wydobędzie z wnętrza to, co najciekawsze.

W salonie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. To główna przestrzeń, reprezentacyjna i praktyczna. Znajdźmy dla niej lampy, które spełnią najważniejsze funkcje.