Deska imitująca drewno czy naturalny surowiec – co lepiej sprawdzi się na elewacji?

Fasada domu ozdobiona drewnianymi elementami może wyglądać spektakularnie. Osiągnięcie takiego efektu wiąże się jednak ze starannym doborem materiałów. Podobny rezultat można osiągnąć zarówno z pomocą desek z drewna, jak i z tworzywa sztucznego, które je imituje. Wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, jakim budżetem dysponujesz i ile czasu możesz poświęcić na konserwację elewacji.

Drewno na elewację – konieczność impregnacji

 

Wiele osób początkowo rozważa wykorzystanie drewnianych desek do dekoracji fasady. Drewno jest naturalnym materiałem i szlachetnie się prezentuje. Jego zakup wiąże się jednak z wysokimi kosztami. To stosunkowo drogi surowiec, który na dodatek trzeba regularnie pielęgnować. Drewno jest podatne na działanie wilgoci i wody. Jego struktura jest też narażona na zniszczenia spowodowane działaniem owadów. Te czynniki mogą doprowadzić do odkształceń i powstawania szczelin. Istnieje także ryzyko rozwijania się na drewnie grzybów oraz pleśni.

Z tego powodu ważna jest impregnacja. Można ją przeprowadzać na kilka sposobów, zazwyczaj raz na kilka lat. Niektóre metody np. z wykorzystaniem farby pozwalają nawet wykonywać ją co 8 lat, ale powłoka sprawia też, że słoje stają się słabo widoczne. Tymczasem to właśnie one sprawiają, że drewniana deska wygląda tak wyjątkowo.

Prawidłowa impregnacja drewna wymaga odrobiny wysiłku, ale jest niezbędna jeśli drewniana elewacja ma przez lata pozostać w dobrym stanie.

Panel dekoracyjny z imitacji drewna

 

By zaoszczędzić na czasie i pieniądzach, można zastosować alternatywę dla drewna, czyli panel dekoracyjny. Jest tańszy i nie trzeba pamiętać o jego pielęgnacji. Na dodatek jest elastyczny, co sprawia, że łatwo się go montuje np. na lekko zaokrąglonych powierzchniach.

Na rynku można znaleźć deski imitujące drewno o różnych barwach. Np. marka Majsterpol Rustika oferuje panel dekoracyjny, którego kolor można zmienić z pomocą lakierów dostępnych w 8 odcieniach: https://www.milabud.pl/pl/p/Majsterpol-Rustika-deska-dekoracyjna-1m2-panel-3D/2825. Takie deski trudno odróżnić od drewna, ponieważ widoczne na nich słoje występują w kilkunastu wzorach, co daje wrażenie naturalności.

Deska dekoracyjna – montaż

 

Wytrzymałość tego rozwiązania zależy od tego, czy panel dekoracyjny zostanie poprawnie zamontowany. W przeciwieństwie do drewnianych desek, panel dekoracyjny jest stosunkowo lekki, dlatego jego montaż nie powinien stanowić problemu.

Przed nałożeniem deski Majsterpol Rustika na chłonne powierzchnie, trzeba je najpierw zagruntować. Podłoże musi być też odpowiednio przygotowane – gładkie, suche, pozbawione zabrudzeń i szczelin. Nie może na nim również rozwijać się grzyb ani pleśń. Należy pokryć je klejem i umocować deski do elewacji w taki sposób, by leżały ściśle obok siebie. Dopuszczalne są też wąskie fugi. Dzięki temu podłoże nie będzie narażone na działanie wody.

Po pozbyciu się nadmiaru kleju i oczyszczeniu z niego paneli, należy upewnić się, że deski ściśle przylegają do podłoża i nie ma żadnych baniek powietrza. Do tego najlepiej użyć wałka, którym trzeba przycisnąć panele. Następnie można przystąpić do ostatniego etapu, czyli pokrycia suchych desek dwoma warstwami lakieru. W ten sposób deska dekoracyjna będzie chroniona przed działaniem deszczu, śniegu i promieni słonecznych, a także zyska pożądany kolor.

Szczegółowe informacje na temat montażu desek dekoracyjnych można znaleźć na karcie technicznej produktu, dlatego zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Dzięki temu będzie można osiągnąć satysfakcjonujący efekt, który przetrwa w niezmienionym stanie wiele lat.

Dodaj komentarz