Czym jest styrobeton i do czego służy?

Styrobeton to innowacyjna zaprawa cementowo-styropianowa stosowana do izolacji termicznej pojedynczych pomieszczeń, a także całych budynków. Jest to stosunkowo nowy produkt, który zyskuje coraz większą popularność, składa się on z lekkiego granulatu styropianowego, cementu, wody oraz środka wpływającego na poprawę wytrzymałości masy, oraz jej jednorodność. Styrobeton szeroko stosowany jest w budownictwie, zarówno w do ocieplania budynków mieszkaniowych, jak i hal produkcyjnych, magazynów oraz innych budynków o przemysłowym przeznaczeniu. Sprawdźmy zatem, jak powstaje, jakie są jego główne zalety i gdzie wykorzystywany jest styrobeton.

Technologia produkcji styrobetonu

Podczas badań nad różnymi materiałami budowlanymi stwierdzono, iż beton zmieszany z drobnym ziarnem styropianowym tworzy skuteczny, a jednocześnie lekki izolator termiczny. Kolejną zaletą tego tworzywa jest jego odporność na działanie wody, czym różni się do betonu zmieszanego z wiórami lub elementami drewnianymi.

Ten rodzaj masy izolacyjnej można wytwarzać bezpośrednio na danym placu budowy, a także zamawiać gotowy produkt w specjalistycznej firmie takiej jak Hirsh Porozel. Zarówno styrobeton gotowy, jak i ten wyrabiany na miejscu powstaje w podobny sposób. Wszystkie składniki, czyli woda, specjalny dodatek, cement oraz styropian granulowany zostają wymieszane, aż do momentu stworzenia jednorodnej masy. Proces ten może zostać wykonany przez nowoczesne agregaty, ale także w tradycyjnej betoniarce lub z użyciem mieszadła do zapraw. Gotowa zaprawa może być szybko zastosowana, jest wydajna, lekka i wygodna w układaniu.

Różnorodność zastosowań

Ten rodzaj materiału budowlanego stosowany jest nie tylko jako izolacja cieplna konstrukcji, ale także jako element nośny. Jest to doskonałe podłoże pod wylewki podłogowe, nadaje się także do wyrównania belkowych stropów drewnianych. Inne zastosowania, do jakich można stosować masę cementowo-styropianową to między innymi wyrównywanie otworów powstałych podczas montażu wszelkiego rodzaju instalacji.

Styrobeton jest także z powodzeniem stosowany do ocieplania dachów o dopuszczalnym nachyleniu do 30 procent, izolacji tarasów i balkonów, także tych o znacznej pochyłości. Używany jest jako podkład aren sportowych, a także różnego rodzaju ciągów komunikacyjnych.

Jak widać, więc jest to bardzo wszechstronny i praktyczny materiał budowlany, który może być stosowany na wiele sposobów. Warto o tym pamiętać podczas budowy domu, remontu lub planowania dużej inwestycji.