Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

ogrzewanie podłogowe

Rosnącą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, które kusi komfortem cieplnym w pomieszczeniach. Zapewnia także pełne wykorzystanie powierzchni i większą gamę możliwości aranżacji wnętrza dlatego, że na ścianach… nie ma grzejników! Co jednak warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Brak unoszącego się kurzu

Większość ciepła ogrzewanie podłogowe przekazuje poprzez promieniowanie, dzięki czemu nie tworzy się cyrkulacja powietrza, która daje się we znaki przy ogrzewaniu konwencyjnym. Nieodpowiedni przepływ powietrza jest mniejszy, na skutek tego, że temperatura podłogi jest niska i sięga 22-26°C, gdzie tradycyjny grzejnik posiada… 60°C. Ruch kurzu w powietrzu ograniczony jest więc do minimum. Nie ma ryzyka przypiekania kurzu, które występuje w klasycznych grzejnikach. Z tego też względu ogrzewanie podłogowe jest jak najbardziej wskazane dla alergików.

Większa wilgotność

Niższa temperatura powietrza przekłada się na większą wilgotność względną w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu osoby, które przebywają we wnętrzu mogą liczyć na lepsze samopoczucie.

Oszczędność energii

Ogrzana podłoga zwiększa komfort do tego stopnia, że możliwe jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o 2°C. A to prowadzi do oszczędności w zużyciu energii, które może wynosić nawet 12% w stosunku rocznym.  O dokładnych kosztach ogrzewania podłogowego możesz przeczytać w tym artykule.

Estetyka

Ogrzewanie podłogowe znajduje się pod podłogą, dzięki czemu wszelkie elementy grzejne nie będą widoczne. Jego właściciele mają więc większe możliwości aranżacji wnętrz. Jest to szczególnie istotne podczas zagospodarowania przestrzeni znajdującej się pod oknem, która zajęta jest przez grzejniki,  w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Rozkład temperatury

Dla większości z nas, korzystniejsza jest wyższa temperatura przy podłodze, a niższa – na poziomie głowy. Wówczas odczuwamy komfort ciepła, które skutkuje lepszym samopoczuciem. I przy ogrzewaniu podłogowym w ten sposób „układana” jest temperatura. Walorem jest również równomierne oddawanie ciepła, dzięki czemu cała powierzchnia podłogi będzie miała jednakową temperaturę. Jest to istotne zwłaszcza we wnętrzach o większym metrażu.

Wysoka bezwładność cieplna

Warstwy podłogi gromadzą ciepło i potrzebują dużo czasu na nagrzanie się i ostygnięcie. Z tego względu z trudnością przychodzi sterowanie takim ogrzewaniem. W przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła wysoka bezwładność cieplna jest jak najbardziej wskazana, ponieważ możliwa jest akumulacja energii cieplnej w czasie tańszego zasilania energetycznego.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego

Utarło się twierdzenie, że ogrzewanie podłogowe można zastosować jedynie do podłóg wykonanych z płytek. Nie jest to prawda, gdyż ogrzewanie nadaje się na panele podłogowe, czy wykładzinę. Problem może się pojawić w pomieszczeniu, w którym znajduje się gruby dywan. Będzie on wówczas zatrzymywał oddawanie ciepła przez podłogę.

Ogrzewanie podłogowe najczęściej wykonuje się w domach jednorodzinnych. Jego wykonanie w bloku jest możliwe, jednak sprawia bardzo dużo trudności, w tym modyfikację instalacji.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz