Co to jest rekuperacja? Czy instalacja w domu jednorodzinnym się sprawdza?

rekuperacja wentylacja

Rola wentylacji mechanicznej skupia się wokół zapewnienia odpowiedniej ilości czystego powietrza, usuwając przy tym powietrze zanieczyszczone. W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna wyróżnia się możliwością regulowania ilości powietrza, które zostaje dostarczone do budynku. Wentylacja mechaniczna ściśle związana jest z pojęciem rekuperacja, które coraz częściej wypełnia ofertę firm w Polsce. Ale właściwie co oznacza?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to nic innego, a wentylacja mechaniczna z możliwością odzysku ciepła. Polega na ruchu powietrza, który generuje rekuperator. Urządzenie kontroluje ruch powietrza nawiewnego i usuwanego z wnętrz, a także umożliwia odzyskiwanie ciepła z ogrzanego powietrza. Tak więc rekuperacja ma na celu wymianę brudnego powietrza na czyste, odzyskując przy tym zgromadzone ciepło w mieszkaniu. Aby poznać dokładne koszty rekuperacji, przeczytaj ten artykuł.

Zalety rekuperacji

System rekuperacji zapewnia świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci i zanieczyszczeń w każdym pomieszczeniu przez całą dobę. Nie ma znaczenia pora roku, warunki atmosferyczne, czy fakt, że okna są zamknięte.  Dzięki odpowiedniej filtracji, powietrze które dostaje się do wnętrz jest odpowiednio oczyszczone, a więc i zdrowsze. Filtry należy regularnie wymieniać. Aby zwiększyć jakość powietrza, możemy zainstalować jonizator, który usuwać będzie jony dodatnie emitowane między innymi przez sprzęt elektroniczny.

Dzięki instalacji rekuperacji możesz zrezygnować z kominku dachowego i części kominów wentylacyjnych. Nie ma konieczności zakupu okien posiadających mikronawiewniki. Tradycyjne otwierane okna możemy zamienić na opatrzone niższą ceną przeszklenia.

Oszczędność na wentylacji to jedno. Rekuperacja to także mniejsze koszty eksploatacji i instalacji systemu grzewczego. W zależności od izolacji budynku, opłaty za ogrzewanie mogą być niższe nawet o… 50%! Właściciele systemu rekuperacyjnego mogą zaoszczędzić również na pętlach ogrzewania podłogowego tudzież wielkości grzejników.

Za zdrowiem, idzie komfort życia w domu z rekuperacją. Zastosowanie rekuperatora niesie ze sobą mniejsze ryzyko przeciągów i brak wychładzania mieszkania, które daje się we znaki podczas otwierania okna. Rekuperator to także pełna automatyka działania. System automatycznie dostosowuje parametry tak, aby w pomieszczeniu unosiło się świeże powietrze. Gotujesz obiad? Rekuperator zadba o to, aby zapachy nie roznosiły się po domu. Wyjeżdżasz na wakacje? Rekuperacja samoczynnie zwolni obroty, obniżając przy tym zużycie energii elektrycznej.

Rekuperacja a technologie budowlane

Nowoczesne budownictwo wyróżnia się szczelnością i ciepłem, które otacza każde wnętrze. Wodoszczelne okna, nowatorskie materiały, warstwy ocieplenie, doskonała izolacja ścian. To czynniki, które przyczyniają się do ograniczenia zapotrzebowania energetycznego.

W domach pasywnych, jak i niskoenergetycznych niezbędna jest minimalna ilość energii, która przekłada się na odpowiednią i komfortową temperaturę. Bez rekuperatora nie byłoby to możliwe, ponieważ straty energetyczne poprzez zastosowanie kominów wentylacji grawitacyjnej wynoszą minimum 30%, a mogą sięgać nawet… 60%!

System rekuperacyjny sukcesywnie więc sprawdza się w domu jednorodzinnym, czego dowodem jest liczba zainteresowanych osób, które wybierają to rozwiązanie.

 

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz