Co lepsze – fuga czy silikon?

Spoiny między płytkami uzupełniamy fugą lub silikonem. Aby efekt końcowy był zadowalający, musimy wiedzieć jakiego materiału użyć w konkretnym wypadku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że spoinowanie można zacząć dopiero po stwardnieniu kleju.

Do tradycyjnego łączenia płytek używamy fugi. Dlaczego? Taka metoda łączenia płytek jest o wiele prostsza niż nakładanie silikonu. Jej głównym zadaniem jest ochrona ścian i podłóg przed wilgocią, która mogłaby się dostać przez szczeliny. Fuga ogranicza powstawanie pleśni i grzybów oraz chroni przed brudem i kurzem. Ten typ spoin sprawdzi się więc w wilgotnych miejscach, takich jak łazienka czy kuchnia. Prawidłowe wypełnienie spoin zwiększa także przyczepność płytek. Eksperci radzą, że w miejscach takich jak korytarz, który jest intensywnie użytkowany, należy użyć fugi cementowej modyfikowanej, ponieważ jest elastyczna, poddaje się naciskom i nie pęka. Natomiast w miejscach narażonych na działania chemiczne czy stałe zawilgocenie powierzchni, należy stosować fugi epoksydowe. Takie fugi zapewnią uzyskanie spoin o dużej odporności na wszelkie środki chemiczne.

Faktem jest, że niemal wszystkie spoiny wypełniamy fugą, ale równie pożądanym materiałem wykończeniowym jest silikon. Łączy on spoiny, jednak nie między płytkami, lecz krawędzie ścian. Z posadzką bądź z urządzeniami sanitarnymi. Do takiego spoinowania należy użyć silikonu odpornego na działanie pleśni i grzybów. Silikon sanitarny reagując z wilgocią powietrza, stworzy trwałą elastyczną i wodoodporną warstwę. Przed nałożeniem silikonu należy dobrze wyczyścić miejsce z kurzu i brudu. Takie miejsce powinno być suche, a powierzchnie sąsiadujące zabezpieczone taśmą. Silikon nakładamy równomiernie, w sposób ciągły. Staramy się nie zostawiać przerw i pustych przestrzeni. Naniesioną masę wygładzamy odpowiednimi narzędziami, maczając je w roztworze mydła lub płynu do naczyń, aby masa nie przyklejała się do narzędzi. Wszelkie zabrudzenia masą silikonową usuwamy na bieżąco benzyną lakową.

Dodaj komentarz