Budowa dachu – istotne kwestie

Budowa wymarzonego domu to poważne wyzwanie, które wymaga od nas dużych nakładów finansowych, wiele czasu oraz nie rzadko także wystawia na próbę naszą cierpliwość. Wybór najlepszych fachowców, dobrych i sprawdzonych materiałów oraz pilnowanie terminów realizacji poszczególnych prac, często kosztuje nas wiele stresu. Wśród wszystkich etapów budowy domu, jednym z najbardziej skomplikowanych jest krycie połaci dachowej i aby móc cieszyć się pięknym i trwałym dachem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze – projekt

Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku, dlatego już na etapie tworzenia projektu, trzeba się zastanowić nad jego kształtem. Pełni on funkcje zarówno ochronną jak i estetyczną, więc powinien odpowiadać naszym gustom oraz formalnym wymogom konstrukcyjnym obowiązującym na działce, które są regulowane bezpośrednio przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Warunki zabudowy na działce warto sprawdzić jeszcze przed jej zakupem lub przed wybraniem projektu domu.

Po drugie – doświadczony dekarz

Układanie dachu należy zlecić doświadczonym fachowcom, najlepiej certyfikowanym, którzy posiadają dużą wiedzę i umiejętności. Pozwoli to uniknąć błędów wykonawczych, wynikających z braku przygotowania dekarskiego, które dobry specjalista zdobywa przez wiele lat. Trzeba pamiętać, że dach stanowi zwieńczenie budynku, dlatego nie należy oszczędzać na ekipie dekarskiej. Wybór doświadczonego cieśli to gwarancja solidnego i trwałego dachu, który będzie nam służył przez wiele lat.

Po trzecie – dobre materiały

Profesjonalne wykończenie dachu obejmuję nie tylko odpowiednio dobrany materiał pokryciowy, ale także cały system elementów drewnianych oraz akcesoriów dachowych. Więźba dachowa stanowi pierwszy element całego dachu i odpowiada za jego trwałość, a także przenosi ciężar pokrycia, od którego zależy ilość niezbędnych elementów drewnianych. Budowa więźby rozpoczyna się od montażu murłat, które zwykle osadza się na szczycie ścian bocznych. Następnym etapem jest mocowanie krokwi, których rozmiar i rozmieszczenie nie może być przypadkowe, wszystkie dane muszą być zawarte w projekcie. Kolejnym krokiem przed ułożeniem głównego pokrycia jest wykonanie poszycia dachowego. Mamy do wyboru dwa rozwiązania: deski na poszycie pokryte papą lub membrana dachowa. Gdy więźba dachowa jest już kompletnie zamontowana i wykończona poszyciem, przychodzi czas na wykonanie głównego pokrycia. Do dyspozycji mamy wiele możliwości, wśród których najciekawsze to: dachówki, blachodachówki, blacha trapezowa czy gonty bitumiczne.

Wszystkie elementy drewniane niezbędne do budowy dachu znajdziesz w firmie Budomat Warszawa – tartak (kantówki dachowe, więźby budowlane, deski na poszycie dachu,drewno konstrukcyjne i budowlane)

Dom to inwestycja na całe życie, dlatego wszystkie elementy muszą być do siebie starannie dopasowane. Przy tworzeniu projektu, architekt musi określić jak budowa ma przebiegać, jakie rozwiązania mają być zastosowane oraz uwzględnić wytyczne, według których należy postępować. Aby uniknąć częstych napraw i błędów wykonawczych, nie warto oszczędzać na jakości użytych materiałów oraz najlepiej zdecydować się na produkty tego samego producenta.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz